ԵՄ առաքելության տեղակայումը ՀՀ-ում չի կանխելու Ադրբեջանի նոր ոտնձգությունները Հայաստանի նկատմամբ. Արմեն Աշոտյան
07/10/2022 13:13
«Կարճ՝ պրահյան արդյունքների մասին։
1. Քառակողմ հայտարարությամբ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերահաստատումը փուչիկ է։ Ալմաթայի համաձայնագիրը նման հիմք չի հանդիսանում, իսկ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ դա արդեն արվել էր ՄԱԿ մտնելիս, ինչը չի խանգարել Ադրբեջանին հարձակվել եւ գրավել Հայաստանի սուվերեն տարածքները։
2. ԵՄ առաքելության տեղակայումը Հայաստանում չի կանխելու Ադրբեջանի նոր ոտնձգությունները Հայաստանի նկատմամբ։ Հրաժարվելով այդ առաքելության գործարկումից Ադրբեջանում՝ Ալիեւը պարզ ցույց է տվել իր վերաբերմունքը տվյալ մեխանիզմի նկատմամբ։
3. ԵՄ սահմանամերձ առաքելության մեխանիզմը Հայաստանի գեոպոլիտիկ շրջադարձի առաջին ինստիտուցիոնալ քայլն է՝ հղի համապատասխան հետեւանքներով։
4. Եզրափակիչ հայտարարության մեջ չկա ոչ մի խոսք Արցախի մասին, ինչը Նիկոլի վարվող քաղաքականության շրջանակում Արցախից քայլ առ քայլ հրաժարվելու պրոցեսի հերթական դավաճանական արարն է։
5. Չկա ոչ մի խոսք ռազմագերիների անհապաղ ազատման, մշակութային ժառանգության պահպանման եւ այլ հումանիտար հարցերի մասին։
6. Հայտարարության մեջ անգամ դեկլարատիվ կարգով մատնանշված չէ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման պահանջը, ինչը կրկին խոսում է Ադրբեջանի իրական մտադրությունների մասին։
7. Պրահայից եկող նաեւ ֆոտո եւ վիդեոլրահոսը ապացուցում է, որ ի դեմս Նիկոլի՝ Հայաստանը միջազգային քաղաքականության մեջ կա եւ մնալու է եթիմի կարգավիճակում։
Հայ ժողովուրդը ունի ընդամենը մեկ ամիս՝ կանխելու սեփական գոյության տակ դրված ականի վերջնական պայթյունը»։

Размещение миссии ЕС в Армении не предотвратит новых посягательств Азербайджана – Армен Ашотян
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян написал на своей странице в Facebook:
«Коротко об итогах встреч в Праге:
1. Подтверждение признания территориальной целостности на основе четырехстороннего заявления – просто пузырь. Алма-Атинская декларация не является таким основанием, а по Уставу ООН это уже было сделано при вступлении в ООН, что не помешало Азербайджану напасть и оккупировать суверенные территории Армении.
2. Размещение миссии ЕС в Армении не предотвратит новых посягательств Азербайджана на Армению. Отказавшись от задействования этой миссии в Азербайджане, Алиев ясно показал свое отношение к этому механизму.
3. Механизм пограничной миссии ЕС является первым институциональным шагом геополитического поворота Армении, чреватым соответствующими последствиями.
4. В заключительном заявлении нет ни слова об Арцахе, что в рамках проводимой Николом политики является очередным актом предательства в процессе отказа шаг за шагом от Арцаха․
5. Нет ни слова о немедленном освобождении военнопленных, сохранении культурного наследия и других гуманитарных вопросах.
6. В заявлении даже в декларативном порядке не указано требование о неприменении силы или угрозы силой, что вновь говорит о реальных намерениях Азербайджана.
7. Поступающие из Праги фото и видеоматериалы доказывают, что Армения в лице Никола есть и останется в международной политике в статусе сироты.
У армянского народа есть всего месяц, чтобы предотвратить  окончательный взрыв  мины, заложенной под собственное существование».