Տեսչական մարմինը «Փեթակի» աշխատանքները դադարեցնելու որոշում է կայացրել՝ վերստուգման արդյունքների հիմքով
07/10/2022 14:29
ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի 2021 թվականի հունիսի 10-ի հանձնարարագրի համաձայն՝ հունիսի 14-18-ը ստուգում էր իրականացվել «Փեթակ» ՍՊ ընկերությունում։ Այս մասին տեղեկացնում է տեսչական մարմինը:
Դրա արդյունքում հայտնաբերվել էին հրդեհային անվտանգության կանոնների 12 խախտումներ։
Դրա հիմքով կազմվել էր վարչական արձանագրություն, և ընկերության տնօրենը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության։ Բացի այդ, տեսչական մարմնի կողմից ընկերությանը տրվել էր կարգադրագիր՝ հայտնաբերված խախտումները վերացնելու վերաբերյալ։
Կարգադրագրի 12 կետերով խախտումները վերացնելու համար սահմանվել էր ողջամիտ ժամկետ։
Վերջին կետի կատարման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2022 թվականի հունիսի 23-ը:
2022 թ․ տեսչական մարմնի ղեկավարի 2022 թվականի օգոստոսի 22-ի հանձնարարագրի հիման վրա նախորդ տարի տրված կարգադրագրի պահանջների կատարումը պարզելու նպատակով օգոստոսի 22-25-ը ներառյալ ՏՄ մասնագետները հետազոտություն են իրականացրել ընկերությունում։
Արդյունքում պարզվել է, որ նախորդ տարի իրականացված հրդեհատեխնիկական հետազոտության արդյունքում արձանագրված հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտումները վերացնելու վերաբերյալ տրված կարգադրագրի պահանջներն ամբողջությամբ չեն կատարվել, և խախտումները չեն վերացվել։
Ուստի՝ նման խախտումներով ընկերության հետագա աշխատանքները կարող են անմիջական և ուղղակի սպառնալիք ստեղծել մարդկանց անվտանգության համար։
Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով «Հրդեհային անվտանգության մասին» օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ը» կետով և «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը որոշում է կայացրել դադարեցնել Երևանի  Արշակունյաց 17ա հասցեում գործող «Փեթակ» ՍՊ ընկերության աշխատանքները։

Работа ТЦ «Петак» приостановлена из-за нарушений требований пожарной безопасности – Инспекционный орган
07/10/2022 15:31
Деятельность ТЦ «Петак» приостановлена из-за нарушений требований пожарной безопасности, сообщает Инспекционный орган градостроительства, технической и пожарной безопасности.
«По поручению руководителя Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности от 10 июня 2021 года, 14-18 июня в ТЦ "Петак" была проведена проверка.
Было выявлено 12 нарушений пожарной безопасности.
На этом основании был составлен административный протокол, и директор компании был привлечен к административной ответственности. Кроме того, инспекционным органом было дано указание об устранении выявленных нарушений.
Для устранения нарушений был предоставлен разумный срок. Крайним сроком для выполнения последнего пункта был установлен 23 июня 2022 года.
Специалисты инспекционного органа с 22 по 25 августа включительно провели изучение на территории компании, чтобы выяснить устранены ли все нарушения. В результате выяснилось, что требования об устранении зафиксированных в прошлом году нарушений правил пожарной безопасности, выполнены не полностью и нарушения не устранены.
Следовательно, с такими нарушениями дальнейшее функционирование ТЦ "Петак" может создать непосредственную угрозу безопасности людей», - говорится в заявлении.
Отмечается также, что руководствуясь пункта «з» части 2 статьи 20 закона «О пожарной безопасности» и частью 3 статьи 38 закона «Об основах администрирования и административном производстве», Инспекционный орган градостроительства, технической и пожарной безопасности  принял решение приостановить работу ТЦ «Петак».