Պրահայում հաստատեցի մեր առաջարկը՝ ապաշրջափակել բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, բայց Ադրբեջանը դրական չի արձագանքել. Նիկոլ Փաշինյան
07/10/2022 10:47
Հայաստանը պատրաստ է ապաշրջափակել բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պրահայում ես ևս մեկ անգամ հաստատեցի մեր առաջարկը բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։ Ադրբեջանը կրկին դրական չի արձագանքել:
Կրկնում եմ՝ Հայաստանը պատրաստ է բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը` հարգելով մեր ինքնիշխանությունը և օրենսդրությունը», - «Թվիթեր»-ում գրել է Փաշինյանը:
Հիշեցնենք՝ երեկ Պրահայում կայացել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի և ԵԽ ղեկավարների հանդիպումը. հանդիպման արդյունքով ընդունվել է հայտարարություն:
Ըստ այդ հայտարարության՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, կտեղակայվի ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն:

В Праге я вновь подтвердил наше предложение разблокировать все региональные коммуникации, но Азербайджан не дал положительного ответа – Никол Пашинян
07/10/2022 10:47
Армения готова разблокировать все региональные коммуникации, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В Праге я вновь подтвердил наше предложение разблокировать все региональные коммуникации. Азербайджан вновь не дал положительного ответа.
Повторяю, Армения готова разблокировать все региональные коммуникации, уважая наш суверенитет и наше законодательство», - написал Пашинян в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, вчера в Праге состоялась четырехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, по итогам которой принято заявление.
Согласно заявлению, Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга. Армения выразила согласие на поощрение гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Азербайджан согласился сотрудничать с упомянутой миссией в той мере, в какой это будет его касаться.