«Հրապարակ». Աղբյուրների համաձայն՝ 2023-ի Խաղաղության նոբելյան մրցանակը շնորհվելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին
12/10/2022 09:54
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Համաձայն դիվանագիտական որոշ աղբյուրների՝ որոշում է կայացվել, որ 2023 թվականի Խաղաղության նոբելյան մրցանակը շնորհվելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին, եթե մինչ այդ նրանք ստորագրեն խաղաղության պայմանագիրը։
Հիշեցնենք, որ շվեդ գյուտարար Ալֆրեդ Նոբելի ցանկության համաձայն՝ Խաղաղության նոբելյան մրցանակը պետք է հանձնվի այն մարդուն, «ով կկատարի ամենամեծ կամ ամենաարդյունավետ աշխատանքը՝ ազգերի մեջ եղբայրություն հաստատելու, մշտական զորքերի վերացման կամ նվազեցման, խաղաղության համագումարների անցկացման և խթանման համար»։
1990 թվականից ի վեր ամեն տարի այս մրցանակը հանձնվում է դեկտեմբերի 10-ին՝ Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոյում։ Չենք բացառում, որ այս լուրերը` 2023 թ. մրցանակակիրների մասին, հատուկ են տարածում, քանի որ աշխարհաքաղաքական կենտրոնները մեզնից առավել շահագրգիռ են, որ օր առաջ ստորագրվի հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիրը և իրենց պատկերացումներով խաղաղություն հաստատվի տարածաշրջանում: Բայց նաև չի կարելի բացառել, որ նման խոստումներով փորձում են կողմերին շահագրգռել` նրանց փառասիրությունն արթնացնելով»։

«Грапарак»: Нобелевская премия 2023 года может быть присуждена главам Армении и Азербайджана
Газета «Грапарак» пишет, что согласно некоторым дипломатическим источникам, принято решение, что Нобелевская премия мира 2023 года будет присуждена премьер-министру Армении и президенту Азербайджана, если до этого они подпишут мирное соглашение.
Напомним, согласно завещанию Альфреда Нобеля, Нобелевскую премию мира следует присуждать лицу, «принесшему наибольшее благо человечеству и сделавшему больше всего во имя братства между народами, для роспуска или сокращения действующих армий и проведения и пропаганды конгрессов в поддержку мира».
«Начиная с 1991 года, премия присуждается 10 декабря, в столице Норвегии Осло. Не исключается, что эти слухи специально распространяются для участников 2023 года, поскольку геополитические центры больше нас заинтересованы, чтобы армяно-азербайджанский мирный договор был подписан как можно скорее и в регионе, по их представлениям, установился мир. Но нельзя также исключать, что подобными обещаниями пытаются заинтересовать стороны, пробудить в них честолюбие», - пишет газета.