«Հայաստանում զինծառայողը պիտի չունենա հացի խնդիր». պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձը կկրկնապատկվի, եթե անցնեն ատեստավորում
13/10/2022 10:37
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախարաի խոսքով՝ առաջարկվում է պայմանագրային զինվորական ծառայության գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու նպատակով անմիջականորեն մարտական խնդիրների իրականացման,  պլանավորման կամ  վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական և շարքային կազմերի զինծառայողների համար հավելավճար սահմանել, հավելավճարի հաշվարկումը պլանավորել այդ զինծառայողների ատեստավորում անցնելու հանգամանքով:
«Հավելավճար հաշվարկելու նպատակով անցակացվող ատեստավորմանը մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման և վերահսկման  գործառույթներ իրականացնող  պաշտոններ ներկայումս զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողները մասնակցելու են կամավոր, իսկ զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված ու համապատասխան գործառույթներ ունեցող պաշտոնն առաջին անգամ զբաղեցնող կամ   պահեստազորից կրկին պայմանագրային զինծառայության ընդունվող զինծառայողները ենթակա են լինելու ատեստավորման՝ պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան երեք ամիս հետո ու ոչ ուշ, քան  4-րդ ամիսը լրանալու օրը», - նշեց Պապիկյանը:
Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում  հավելավճարը հաշվարկվելու է պաշտոնի նշանակման օրվանից,  իսկ ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չբերած զինծառայողները կարող են կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավելի, քան երկու անգամ:
Օրենքի նախագծի ընդունումը և դրա հիման վրա ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ լրավճարի սահմանումը 2023 թվականի և հետագա տարիների պետական բյուջեներում առաջացնելու է լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն, որի ընդհանուր չափը ԶՈՒ համապատասխան պաշտոններ զբաղեցնող զինծառայողներին երրորդ տարվա ավարտին ամբողջությամբ ատեստավորելու և հավելավճար վճարելու դեպքում կարող է կազմել մինչև 60 մլրդ դրամ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե  այս նախագիծը պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձը կրկնապատկելու մասին է:
«Զինվորականները ատեստավորում անցնելու դեպքում կստանան աշխատավարձի կրկնապատկում ու երբեմն նույնիսկ ավելին: Այս գործընթացը կշարունակվի», - նշեց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ սա պրոֆեսիոնալ բանակի անցնելու անբաժան մաս է:
«Մենք պետք է ունենանք պրոֆեսիոնալ բանակ, ընդ որում, մեր պրոֆեսիոնալ բանակի զինծառայողը պիտի չունենա բնակարանի խնդիր, սպայական կազմը, որը կավարտի ռազմաուսումնական համալսարանը, անմիջապես բնակարան կստանա պետությունից: Զինծառայողը պիտի չունենա հացի խնդիր, պիտի չունենա ընտանիքի անդամների առողջության կարիքների ապահովման խնդիր ու պիտի չունենա երեխաների ուսումը կազմակերպելու խնդիր», - ընդգծեց վարչապետը:

Зарплата военнослужащих контрактной службы удвоиться, если пройдут аттестацию – правительство Армении одобрило законопроект
13/10/2022 11:12
Сегодня на заседании правительства министр обороны Сурен Папикян представил пакет законодательных поправок в законы «О воинской службе и статусе военнослужащего» и «Об оплате лиц, занимающих государственные должности».
По словам министра обороны, для повышения привлекательности и заинтересованности в контрактной военной службе предлагается установить надбавку к зарплате для военнослужащих офицерского, унтер-офицерского и рядового состава контрактной военной службы, занимающих должности, выполняющих функции планирования или контроля. Расчет надбавок обуславливается прохождением аттестации этими военнослужащими.
«Военнослужащие-контрактники, занимающие в настоящее время должности с функциями выполнения боевых задач, планирования и контроля, будут участвовать в аттестации, проводимой с целью расчета доплаты, добровольно. А военнослужащие, впервые занимающие должность, предусмотренную в каждой группе воинских должностей и имеющую соответствующие функции, или вновь поступающие из резерва на контрактную военную службу, должны пройти аттестацию не ранее трех месяцев и не позже четырех месяцев с момента назначения на должность», - отметил Папикян.
В случае приобретения права на получение надбавки, она будет рассчитываться со дня назначения на должность, а не прошедшие аттестацию военнослужащие могут обратиться для повторной аттестации не больше чем два раза в течение года.
Принятие законопроекта и установление надбавки соответствующим решением правительства создаст необходимость в дополнительных финансовых средствах в бюджете 2023 года и последующих лет, размер которых в случае полной аттестации к концу третьего года занимающих соответствующие должности в ВС военнослужащих и выплаты им доплат может составить до 60 млрд. драмов.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что речь идет об удвоении зарплаты контрактников.
«В случае прохождения аттестации военнослужащие будут получать удвоенную зарплату, а иногда даже больше. Этот процесс продолжится», - сказал он.
По словам премьера, это – неотъемлемая часть перехода к профессиональной армии.
«У нас должна быть профессиональная армия, причем, военнослужащие нашей профессиональной армии не должны иметь проблемы с жильем. Офицерский состав после окончания военно-учебного университета сразу получит от государства квартиру. У военных не должно быть проблем с обеспечением хлеба насущного, проблем с обеспечением здоровья членов семьи и организацией учебы своих детей», - подчеркнул Пашинян.
Проект закона направлен в парламент.