Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերություններում կարող է դիմել «ֆուտբոլային դիվանագիտության». Քըլըչ
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ակիֆ Չաղաթայ Քըլըչը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է կրկին դիմել «ֆուտբոլային դիվանագիտության» Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Մարտի 25-ին երկու երկրների հավաքականների միջև ֆուտբոլային հանդիպումներ կանցկացվեն Հայաստանում, իսկ սեպտեմբերին՝ Թուրքիայում: Մեր թիմը կգնա այնտեղ, գուցե, մենք էլ գնանք։ Կարգավորման գործընթացը դրական է ընթանում. դրական դինամիկա է նկատվում նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում։ Դա պետք է արվի առանց սադրանքների դիմելու», - հայտարարել է Քըլըչը։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 14-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը՝ Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի և ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչի միջև։
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը ցույց են տվել իրենց պատրաստակամությունը երկխոսություն վարելու կառուցողական ձևով։

Турция может прибегнуть к «футбольной дипломатии» в процессе нормализации отношений с Арменией
Председатель комиссии по внешним связям Великого национального собрания (парламента) Турции Акиф Чагатай Кылыч заявил, что Анкара может вновь прибегнуть к «футбольной дипломатии» в процессе нормализации отношений с Арменией.
«Двадцать пятого марта в Армении и в сентябре в Турции состоятся футбольные матчи сборных команд двух стран (в рамках квалификации на Евро-2024 – ред.). Наша сборная поедет туда, может быть, и мы поедем. Процесс нормализации идет позитивно. Положительная динамика наблюдается и в отношениях Армении с Азербайджаном. Это нужно делать, не прибегая к провокациям», - приводит слова Кылыча газета Star.
Напомним, 14 января в Москве состоялась первая встреча спецпредставителей по процессу нормализации между Арменией и Турцией – вице-спикера парламента Армении Рубена Рубиняна и бывшего посла Турции в США Сердара Кылыча.
В ходе переговоров стороны проявили готовность вести диалог в конструктивном ключе. Еще три встречи прошли в Вене.