ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին հասել է 2,8 մլրդ դոլարի. Նիկոլ Փաշինյան
21/10/2022 11:52
Չնայած աշխարհում քաղաքական լարվածությանը և ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին՝ ԵԱՏՄ-ն հետևողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը՝ խորացնելով անդամ երկրների միջև համագործակցությունը, Երևանում մեկնարկած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս տարի, ըստ Փաշինյանի, կարելի է արձանագրել դրական արդյունքների և փոխադարձ առևտրի միտումների առկայություն։
«ԵԱՏՄ-ի կայացման գործընթացում մենք զգալի հաջողությունների ենք հասել», - ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին հասել է 2,8 մլրդ դոլարի՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 74 տոկոսով։

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за январь-август 2022 года достиг $2,8 млрд - Пашинян
Несмотря на политическую напряженность и сложную социально-экономическую ситуацию в мире, ЕАЭС последовательно реализует интеграционную повестку, углубляя сотрудничество между странами-членами. В текущем году можем констатировать наличие позитивных итогов и тенденций во взаимной торговле. В процессе становления ЕАЭС мы добились серьезных успехов. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване.
«Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за январь-август 2022 года достиг $2,8 млрд, увеличившись по сравнению с тем же периодом времени 2021 года на 74%. Экспорт из Армении увеличился в два раза, а импорт - на 58%», - сказал Пашинян.