Ինն ամսում պետբյուջե է հավաքվել 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտ. ՊԵԿ
2022 թվականի 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե հավաքագրվել է 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ, ինչը նախորդող տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աննախադեպ ցուցանիշ է։ Հարկային եկամուտների հավաքագրման ծրագրային ցուցանիշը գերակատարվել է 77․2 մլրդ դրամով կամ 5․8%-ով:
Հարկային եկամուտները 2022թ․ առաջին 9 ամիսներին շուրջ 275 մլրդ դրամով կամ 24.2%-ով գերազանցել են 2021թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը, ինչը վերջին տարիներին արձանագրված ամենաբարձր աճի տեմպն է, ընդ որում՝
հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է 172 մլրդ դրամ, ինչը 39․7 մլրդ դրամով կամ 30%-ով ավելին է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից,
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի՝ ըստ նորմատիվների բաշխման արդյունքում ներմուծման մաքսատուրքերի գծով մուտքերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել են 21․6 մլրդ դրամով կամ 35%-ով։
2022թ․ 9 ամիսների ընթացքում հարկային եկամուտների մեջ ամենամեծ տեսակարար կշիռը կազմում են հանքարդյունաբերությունից ստացված եկամուտները, որին բաժին է ընկնում հարկային եկամուտների շուրջ 8%-ը։

За 9 месяцев 2022 года налоговые поступления в госбюджет Армении составили 1 трлн. 412 млрд. драмов
За 9 месяцев 2022 налоговые поступления в государственный бюджет Армении составили 1 трлн. 412 млрд. драмов, что является беспрецедентным показателем по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Программный показатель сбора налогов перевыполнен на 77․2 млрд. драмов или 5․8%.
Налоговые доходы за 9 месяцев 2022 года превысили показатель аналогичного периода 2021 года на около 275 млрд. драмов или 24.20%, что является самым высоким темпом, зафиксированным за последние годы, причем возврат налогоплательщикам и физическим лицам составил 172 млрд. драмов, что на 39․7 млрд. или 30% больше чем показатель аналогичного периода прошлого года.
Поступления по линии вывозных таможенных пошлин в результате нормативов распределения сумм ввозных таможенных пошлин между бюджетами государств-членов ЕАЭС сократились на 21․6 млрд. драмов или 35% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
Самый большой удельный вес в налоговых доходах за 9 месяцев 2022 года составляют доходы, полученные от горнодобывающей отрасли, на долю которой приходится около 8% доходов.