«Փաստ». ՌԴ քաղաքական շրջանակների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Արցախի պատվիրակներին ընդունելու համար
27/10/2022 10:39
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մենք օրեր առաջ տեղեկացրել էինք, որ, հավաստի տեղեկություններով, առաջիկայում նախատեսվում է Արցախից պատվիրակություն ուղարկել Մոսկվա՝ Արցախի հետագա կարգավիճակի հետ կապված ՌԴ իշխանությունների հետ հանդիպելու և թեման քննարկելու նպատակով։ Եվ ահա, մոսկովյան մեր աղբյուրը երեկ փոխանցեց, որ ՌԴ քաղաքական շրջանակների հետ արդեն ձեռք է բերվել համապատասխան պայմանավորվածություն՝ Արցախի պատվիրակներին ընդունելու համար։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս հարցում մեծ դերակատարում են ունեցել մոսկվայի ազդեցիկ մի քանի հայեր, ովքեր բավական մտերիմ են ՌԴ ղեկավար շրջանակների հետ և կարողացել են այս հանդիպման կայացման հարցում առանցքային ֆիգուրանտ լինել։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, շատ նախնական պայմանավորվածություն կա, որ արցախցիներին Մոսկվայում կընդունեն ամենաբարձր մակարդակով։
Ի դեպ, երեկ տեղեկություն տարածվեց, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մեկնել է Մոսկվա: Թե որքանով են կապված այս այցերը, առայժմ ճշտել չհաջողվեց»։

«Паст»: С политическими кругами РФ достигнута договоренность о встрече с арцахскими делегатами
Газета «Паст» пишет, что несколько дней назад сообщала со ссылкой на свои источники о планируемом в ближайшее время визите в Москву делегации Арцаха – для встречи с руководством РФ и обсуждения темы, связанной с дальнейшим статусом Арцаха.
«Как передает наш московский источник, с политическими кругами РФ уже достигнута соответствующая договоренность о приеме делегатов Арцаха.
По нашей информации, большую роль в этом вопросе сыграли несколько влиятельных армян Москвы, которые достаточно близки с российскими руководящими кругами и сумели стать ключевыми фигурами в вопросе организации этой встречи. Как сообщают наши источники, есть предварительная договоренность, что арцахцев примут в Москве на самом высоком уровне.
Кстати, накануне была распространена информация о том, что президент Республики Арцах Араик Арутюнян отбыл в Москву. Насколько связаны эти визиты, пока уточнить не удалось», - пишет газета.