Գնդակը Հայաստանի դաշտում է, և մենք միասնության հանրահավաք ենք հրավիրում. Իշխան Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
31/10/2022 12:25
Նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիան դատավճիռ չէ, չպետք է համակերպվել ստեղծված իրավիճակի հետ։ Հայրենիքի մի մասը զիջելով, կզիջենք ամբողջը, օրվա իշխանության առաջարկած օրակարգն, ըստ էության, կործանարար է, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Մենք առաջարկում ենք համախմբել ողջ հայ ժողովրդի ներուժը, վերականգնել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը, մոբիլիզացնել համահայկական բոլոր հնարավոր ռեսուրսները և լծվել հայրենիքի պաշտպանության, անվտանգության և վերականգնման գործին», - ասաց Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ այն, ինչ երեկ տեղի ունեցավ Արցախում, պատմական իրադարձություն էր։
«Հիմա գնդակը Հայաստանի դաշտում է։ Երեկ շատ արագ արձագանքեցինք Արցախից հնչեցված կոչին՝ նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 15-ին, Ֆրանսիայի հրապարակում հրավիրում ենք հանրահավաք», - ասաց Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, որ նոյեմբերի 5-ին միասնության հանրահավաք է․
«Միասնություն ոչ թե որևէ անձի, քաղաքական ուժի կամ ընդդիմության շուրջ, այլ՝ միասնություն Արցախի ինքնիշխանության շուրջ, միասնություն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և անվտանգության շուրջ»։

Мяч находится на поле Армении, и мы созываем митинг единства – Ишхан Сагателян
Капитуляция 9 ноября – не приговор, нельзя примиряться с создавшейся ситуацией. Уступая часть Родины, мы уступим ее полностью, предлагаемая действующими властями повестка, по сути, губительна, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами представитель Верховного органа АРФД, депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
«Мы предлагаем объединить потенциал всего армянского народа, восстановить триединство Армения – Арцах – Диаспора, мобилизовать все возможные общеармянские ресурсы и заняться защитой, безопасностью и восстановлением Родины», - сказал Сагателян.
По его словам, то, что вчера произошло в Арцахе, – историческое событие.
«Сейчас мяч находится на поле Армении. Вчера мы очень быстро отреагировали на озвученный из Арцаха призыв и 5 ноября созываем митинг на площади Франции», - сказал Ишхан Сагателян.
Он отметил, что 5 ноября состоится митинг единства.
«Единства не с вокруг какого-то деятеля, политической силы или оппозиции, а единства вокруг территориальной целостности и безопасности Армении», - отметил он.