Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ դիտորդական կարողությունների առաքելությանը
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական կարողությունների առաքելության ղեկավար Մարեկ Շչիգիելին և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները:
ՀՀ ԱԳ ղեկավարը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն իր նպաստը կբերի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Մարեկ Շչիգիելը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը ցուցաբերած աջակցության համար և ներկայացրել է իրենց գործունեության շրջանակն ու առաջիկա աշխատանքները Հայաստանում:

Арарат Мирзоян принял руководителя наблюдательной миссии ЕС в Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 ноября принял главу миссии наблюдателей ЕС в Армении Марека Щигеля и членов возглавляемой им делегации, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи министр Мирзоян представил ситуацию с безопасностью в регионе, сложившуюся после агрессии Азербайджана 13-14 сентября в отношении территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, позиции армянской стороны по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, а также разрешения нагорного-карабахского конфликта.
Глава МИД Армении подчеркнул важность размещения в Армении гражданской миссии ЕС, выразив уверенность, что она поспособствует установлению стабильности и мира в регионе.
Марек Щигель выразил благодарность армянской стороне за оказываемое гражданской миссии ЕС содействие и представил круг их деятельности и предстоящие работы в Армении.