«Հրապարակ». Ընդդիմության հանրահավաքի օրն իշխանությունները որոշել են համապետական ծառատունկ իրականացնել
04/11/2022 09:59
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նոյեմբերի 5-ին՝ ընդդիմության պլանավորած հանրահավաքի օրը, իշխանությունները որոշել են համապետական ծառատունկ իրականացնել։ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարներին գրություն է ուղարկել՝ առաջարկելով ապահովել իրենց աշխատակիցների մասնակցությունը։ Համապետական ծառատունկը կկայանա Ջերմուկի անտառպետությունում (3 հա), «Արագածոտնի անտառտնտեսություն» (1 հա), «Արծվաբերդի անտառտնտեսություն» (4 hա), «Թումանյանի անտառտնտեսություն» (2.5 հա), «Սիսիանի անտառտնտեսություն» (10 հա) մասնաճյուղերում։ Գրությունն ուղարկվել է բոլոր նախարարություններին, քաղաքաշինության կոմիտեին, տեսչական մարմիններին, վարչապետի աշխատակազմին։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունից մեզ հավատացրին, որ ծառատունկն ավելի վաղ է որոշված եղել, քան հանրահավաքը, սակայն մենք ընդդիմադիրներից տեղեկացանք, որ նոյեմբերի 5-ի ակցիայի որոշումը կայացվել է մոտ 10 օր առաջ, և իշխանությունը, վստահաբար, տեղեկատվություն է ունեցել»։

«Грапарак»: В день митинга оппозиции власти решили провести общереспубликанскую посадку деревьев
Газета «Грапарак» пишет, что 5 ноября, в день митинга оппозиции, власти решили провести общереспубликанскую посадку деревьев. Министр окружающей среды Акоп Симидян направил руководителям ряда ведомств письмо, предложив обеспечить участие сотрудников в мероприятии. Общереспубликанская посадка деревьев будет проведена в филиалах лесного хозяйства Джермука (3 га), лесного хозяйства Арагацотна (1 га), лесного хозяйства Арцваберда (4 га), лесного хозяйства Туманяна (2.5 га), лесного хозяйства Сисиана (10 га). Письмо отправлено всем министерствам, Комитету по градостроительству, инспекционным органам, аппарату премьер-министра.
«В министерстве окружающей среды нас заверили, что решение о проведении посадки деревьев было принято раньше, чем митинг, однако оппозиционеры сообщили нам, что решение о проведении акции 5 ноября было принято около 10 дней назад и власти точно знали об этом», - пишет газета.