Իրաքը հանդիսանում է տարածաշրջանում Հայաստանի վստահելի գործընկերը. Վահագն Խաչատուրյան
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Իրաքի նախագահ Աբդուլ Լաթիֆ Ռաշիդին։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ Իրաքը հանդիսանում է տարածաշրջանում Հայաստանի վստահելի գործընկերը և մեր երկիրը մեծապես կարևորում է այդ երկրի հետ բազմոլորտ համագործակցության խորացումը:
Իրաքի նախագահն ընդգծել է, որ Իրաքում ապրող հայերը վայելում են Իրաքի իշխանությունների աջակցությունը և իրենք բարձր են գնահատում հայ-իրաքյան սերտ հարաբերությունները։ Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին երկկողմ առևտրաշրջանառության մեջ արձանագրվել է դրական դինամիկա, որը երկկողմ տնտեսական լուրջ ներուժի նախանշան է, և այն իրացնելու ուղղությամբ հարկավոր է ջանքեր գործադրել։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հիանալի հարաբերություններ ունի իսլամական, այդ թվում՝ արաբական երկրների ճնշող մեծամասնության հետ: Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը մտահոգություն է հայտնել Արաբական պետությունների լիգայի շրջանակում օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ունեցած ելույթի կապակցությամբ, որում նա շահարկել է կրոնական գործոնը Հայաստանի դեմ ուղղված իր մեղադրանքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելով և փորձելով իսլամական, այս դեպքում՝ արաբական երկրներին տրամադրել Հայաստանի դեմ: Նախագահն ընդգծել է, որ այդ հակամարտությունը բացարձակապես առնչություն չունի կրոնի հետ և պատմական իր բնօրրանում ապրող ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պայքար է:
Երկկողմ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխադարձ շփումներն՝ ուղղված տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ու տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացմանը։

Ирак является надежным партнером Армении в регионе – Ваагн Хачатурян
В рамках 27-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата президент Армении Ваагн Хачатурян встретился с президентом Ирака Абдул Латифом Рашидом, сообщает пресс-служба президента республики.
Президент Ваагн Хачатурян отметил, что Ирак является надежным партнером Армении в регионе и наша страна придает большое значение углублению многопланового сотрудничества с этой страной.
Президент Ирака подчеркнул, что проживающие в Ираке армяне пользуются поддержкой иракских властей и они высоко ценят тесные армяно-иракские отношения. По его словам, в последние годы в двустороннем товарообороте наблюдается положительная динамика, что является признаком серьезного двустороннего экономического потенциала, и необходимо приложить усилия для его реализации.
Президент Ваагн Хачатурян подчеркнул, что у Армении прекрасные отношения с подавляющим большинством исламских стран, в том числе с арабскими странами. В этом контексте президент Хачатурян выразил обеспокоенность недавним выступлением президента Азербайджана Ильхама Алиева на саммите Лиги арабских государств, в котором он спекулировал религиозным фактором в своих обвинениях в адрес Армении, придавая религиозный оттенок нагорно-карабахскому конфликту и пытаясь настроить исламские, в данном случае арабские страны против Армении. Президент Хачатурян однозначно подчеркнул, что карабахский конфликт не имеет и не может иметь религиозного аспекта, поскольку армяне Нагорного Карабаха борются за свое право жить и созидать в безопасности на своей родине.
Достигнута двусторонняя договоренность о продолжении взаимных контактов, направленных на развитие экономических отношений и активизацию взаимодействия в различных сферах.