Չեմ կարծում, որ 2023թ․ կսկսեն կառուցել մետրոյի Աջափնյակի կայարանը. Քաղաքապետ
Աջափնյակում մետրոյի կայարան կառուցելու աշխատանքները նախագծման փուլում են, վերջնական փուլը պատրաստ կլինի 2023 թ. հունիս-հուլիս ամիսներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը։
«Դրանից հետո արդեն պետք է մրցույթ հայտարարվի մետրոյի կայարանի կառուցման համար։ Չեմ կարծում, որ 2023 թվականից կսկսեն կառուցել կայարանը, կհասկանանք, թե ինչ ֆինանսական միջոցներով է կառուցումը լինելու, միջազգային կազմակերպությունների՞ց ենք վերցնելու, թե՞ սեփական միջոցներով ենք իրականացնելու», - ասաց քաղաքապետը։
Նա նշեց, թե այնուամենայնիվ, միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսական միջոցներով կիրականացվի, քանի որ էներգախնայողության բաղադրիչներ կան ծրագրում և այդտեղ հնարավոր կլինի դրամաշնորհներ ներգրավել։
Հրաչյա Սարգսյանն ասաց, որ Երևան համայնքի բյուջեի միջոցներից 800 մլն դրամ է հատկացվել, որպեսզի նախագծման աշխատանքները սկսեն.
«2023 թվականի բյուջեով արդեն 1 մլրդ 100 մլն դրամի շրջանակներում նախատեսված է, որպեսզի նախագծման աշխատանքների համար գումարը վճարենք»։

Не думаю, что строительство станции метро «Ачапняк» начнется в 2023 году – мэр Еревана
Работы по строительству станции метро «Ачапняк» находятся на этапе проектирования, окончательный этап будет готов в июне-июле 2023 года, заявил сегодня журналистам мэр Еревана Грачья Саркисян.
«После этого должен быть объявлен конкурс на строительство станции метро. Не думаю, что начнем строительство станции в 2023 году, поймем, как должно финансироваться строительство – за счет средств международных структур или собственных средств», - сказал мэр.
Он отметил, что скорее всего, строительство будет осуществлено за счет средств международных организаций, поскольку в программе есть элементы энергосбережения и можно будет привлечь гранты.
Грачья Саркисян отметил, что из средств бюджета общины Ереван предоставлено 800 млн. драмов для начала проектных работ.