Կրեմլը կոչ է անում Երևանին և Բաքվին զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են լարվածություն առաջացնել շփման գծում
Կրեմլը կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել երկկողմ հարաբերություններում ավելի մեծ լարվածության։
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով շփման գծում նոր փոխհրաձգության մասին լուրերը, ասել է. «Մենք կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ գործողություններից և քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել շփման գծում լարվածության ավելացմանը»։
Նա նշել է, որ Սոչիում եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ արձանագրվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի մտադրությունը՝ հասնելու կարգավորման բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով։

Кремль призывает Ереван и Баку воздерживаться от действий, которые могут вести к напряженности на линии соприкосновения
07/11/2022 13:54
В Кремле призвали Армению и Азербайджан воздерживаться от действий, способных привести к большей напряженности в двусторонних отношениях.
Комментируя по просьбе журналистов сообщения о новых перестрелках на линии соприкосновения, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сказал: «Мы по-прежнему призываем обе стороны воздерживаться от действий и шагов, которые могут вести к нагнетанию напряженности на линии соприкосновения сторон».
Он напомнил, что «в принятом по итогам трехсторонней встречи в Сочи заявлении было зафиксировано намерение Азербайджана и Армении добиваться урегулирования исключительно мирными, политико-дипломатическими мерами и средствами».