Գեղարքունիքից տեղահանված բնակչությունը դեռ ամբողջապես հետ չի վերադարձել. Մարզպետ
Գեղարքունիքում սեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված բնակչությունը դեռ ամբողջապես հետ չի վերադարձել։
«Բայց 90 և ավելի տոկոսը վերադարձել է», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Հիմնականում Սոթք ու Կուտական բնակավայրերի բնակիչների մասով կան խնդիրներ. Սոթքում խոշոր վնասներ կրած ընտանիքներն այս պահին չեն կարողանա հետ գալ, իսկ Կուտականում էլ անվտանգության հետ կապված խնդիր կա. ուղիղ դիատրկման տակ են։
«Տղամարդիկ սեպտեմբերի 15-ից գրեթե բոլորով հետ էին վերադարձել, հիմնականում կանայք ու երեխաներն էին բացակայում։
Դպրոցներն ամբողջությամբ սկսել են բնականոն աշխատանքը, բայց ունենք բացակա աշակերտներ», - հավելեց Գեղարքունիքի մարզպետը։

Перемещенные жители общин Сотк и Кутакан пока не вернулись в свои дома – губернатор Гегаркуника
Жители Гегаркуникской области, вынужденно покинувшие свои дома во время сентябрьской агрессии Азербайджана, пока не вернулись полностью.
«Но 90% и больше жителей вернулись», - заявил сегодня губернатор Гегаркуникской области в беседе с журналистами.
По его словам, проблемы в основном есть у жителей населенных пунктов Сотк и Кутакан. Семьи, которым в Сотке причинен крупный ущерб в результате азербайджанских обстрелов, пока не могут вернуться. Что касается Кутакана, то там есть проблемы с безопасностью –дома находятся под прямым прицелом.
«С 15 сентября мужчины практически полностью вернулись, в основном отсутствуют женщины и дети.
Школы начали работать в нормальном режиме, но есть отсутствующие ученики», - добавил губернатор Гегаркуника.