ՀՀ քաղաքացիների համար Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջը մտահոգիչ է. Ալեն Սիմոնյան
09/11/2022 11:52
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների և Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Լեհաստանի հայ համայնքի պաշտոնական կազմավորման 655-ամյակը՝ հավելելով, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում և երախտապարտ է այն ջերմ վերաբերմունքի և հոգատարության համար, որ հայ ժողովուրդը զգացել է Լեհաստանում:
Հանդիպմանը կողմերն ընդգծել են հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում միջխորհրդարանական ակտիվության կարեւորությունը՝ համաձայնելով օրակարգային հարցերի հարստացման անհրաժեշտության հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-ի Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հրահրված լայնամասշտաբ ագրեսիային և դրա հետևանքներին: Այս համատեքստում առանձնացվել է Եվրամիության՝ 40 քաղաքացիական դիտորդներ Հայաստանի սահմաններ ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը:
Անդրադարձ է եղել նաև 2022 թ. օգոստոսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների համար ուժի մեջ մտած՝ Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջին:
Ալեն Սիմոնյանն այն մտահոգիչ է համարել՝ հավելելով, որ դա հակասում է վիզաների ազատականացման գաղափարին՝ լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելով ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման համար: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ որոշումը կվերանայվի:

Требование транзитной визы в аэропортах Польши для граждан Армении противоречит идее либерализации визового режима – Ален Симонян
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 9 ноября принял председателя Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша Богдана Клиха, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента отметил, что в этом году исполняется 655-летие со дня официального образования армянской общины в Польше, добавив, что Армения высоко ценит и благодарна за теплое отношение и заботу, которые чувствовал армянский народ в Польше.
На встрече стороны подчеркнули важность межпарламентской деятельности в армяно-польских межгосударственных отношениях, согласившись с необходимостью обогащения повесточных вопросов.
Глава НС коснулся спровоцированной Азербайджаном 13 сентября крупномасштабной агрессии против суверенной территории Армении и ее последствий. В этом контексте особо отмечено решение Евросоюза направить на границы РА 40 гражданских наблюдателей.
Затронут вопрос вступления в силу с 1 августа 2022 г. для граждан Республики Армения требования транзитной визы в аэропортах Польши. Ален Симонян выразил озабоченность по данному поводу, добавив, что это противоречит идее либерализации визового режима, создавая дополнительные препоны для свободного передвижения граждан Армении. Спикер парламента выразил надежду, что решение будет пересмотрено.