«Հրապարակ». Քննչական կոմիտեին չի հաջողվում Արմեն Աշոտյանի դեմ ցուցմունք տվող գտնել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Քննչական կոմիտեին մինչ այս պահը չի հաջողվում Արմեն Աշոտյանի դեմ ցուցմունք տվող գտնել, թեպետ անցած շաբաթվանից փնտրտուքների մեջ են և մոտ 100 մարդու են հարցաքննել: Ընդամենը երկու անձի ցուցմունքը կարող է «եղանակ» փոխել։ Խոսքը բժշկականի նախկին ռեկտոր 70-ամյա վաստակաշատ բժիշկ Միքայել Նարիմանյանի մասին է, ում մարդիկ գիտեն որպես կաթողիկոսի բժիշկ, և ում շաբաթ օրը  ձերբակալելուց և մի քանի ժամ պահելուց հետո ազատ արձակեցին՝ 40 մլն դրամ գրավ կիրառելով, ինչպես նաև՝ արհկոմիտեի այն շրջանի նախագահ Մարթա Սիմոնյանի։ Մեզ ասացին, որ երկուսն էլ Աշոտյանի դեմ ցուցմունք չեն տվել, գոնե այնպիսի ցուցմունք, որ կարողանան Աշոտյանին ձերբակալել, և քննչականն այս ուղղությամբ այլ միջոցներ է փորձում ձեռնարկել։
Հիշեցնենք՝ քրեական գործի «հիմքը» 2015 թվականի դեպքերն են, ԵՊԲՀ-ն Իշխան Սաղաթելյանին պատկանող՝ Սևանի ափին գտնվող հանգստյան տանը գույքը ձեռք է բերել կադաստրային արժեքից թանկ գնով, և դա դատախազությունը ներկայացնում է որպես հափշտակություն։ Հարցաքննվել է նաև Իշխան Սաղաթելյանի հայրը, ով խնդրո առարկա գույքի սեփականատերն է»։

«Грапарак»: Следственному комитету не удается найти кого-то, кто даст показания против Армена Ашотяна
09/11/2022 11:11
Газета «Грапарак» пишет, что Следственному комитету до сих пор не удается найти кого-то, кто даст показания против Армена Ашотяна несмотря на то, что они с прошлой недели находятся в поиске и уже допросили около 100 человек.
«″Погоду″ могут изменить только показания двух лиц. Речь идет о бывшем ректоре медицинского университета, 70-летнем заслуженном враче Микаеле Нариманяне, которого люди знают как врача Католикоса и которого в субботу задержали и продержали несколько часов, но потом отпустили за залог в размере 40 млн. драмов, а также о тогдашнем председателе профсоюза Марте Симоняна. Нам сказали, что оба не дали показания против Ашотяна, по крайней мере таких показаний, на основании которых Ашотяна можно было бы задержать, посему Следственный комитет предпринимает в этом направлении другие меры.
Напомним, в основе уголовного дела события 2015 года, когда Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци приобрел по завышенным ценам имущество у принадлежащего Ишхану Сагателяну дома отдых на берегу озера Севан, и прокуратура представляет это в качестве хищения. Допрошен также отец Ишхана Сагателяна, который является собственником имущества», - пишет газета.