Ռուս խաղաղապահների մանդատին  3 տարի կա. Ալիևը մանիպուլյացիաներ է անում, փորձում արցախահայությանը վախեցնել. Դավիթ Բաբայան
10/11/2022 16:47
Ռուս խաղաղապահների մանդատին 3 տարի կա. Ալիևը մանիպուլյացիաներ է անում, փորձում արցախահայությանը վախեցնել. Դավիթ Բաբայան
2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի նախագահն այցելել էր օկուպացված հայկական Շուշի, որտեղից հերթական անգամ ռազմատենչ հայտարարություններ էր արել, մի կողմից՝ ուղղված միջազգային հանրությանը, թե որևէ մեկն իրեն չկարողացավ ու չի կարող կանգնեցնել, պատերազմական գործողություններ սկսելու համար, մյուս կողմից՝ արցախահայությանը, հայ ժողովրդին՝ ասելով, թե արցախահայությունը հույսը դրել է  ռուս խաղաղապահների վրա, որոնք շուտով այնտեղից դուրս կգան։
168.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ Ալիևի այդ բոլոր հայտարարությունները հայատյացության արդյունք են, նաև՝ հակառուսականության արդյունք։
«Այս հայտարարությունները համընկնում են Ուկրաինայում պատերազմական գործողությունների ընթացքի հետ։ Երբ Ուկրաինայում ռուսական կողմի համար որոշակի դժվարություններ են առաջանում, Ալիևը սկսում է  ակտիվանալ, ուշի ուշով հետևում ու սպասում են Ռուսաստանի պարտությանը՝ ցանկանալով օգտվել այդ ամենից։
Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահների մանդատին դեռևս 3 տարի կա, վաղ է խոսել նրանց Արցախում մնալու ժամկետի երկարաձգման կամ հակառակի մասին։ Ալիևը, իհարկե, մանիպուլյացիաներ է անում, փորձում է դիվիդենտներ շահել, արցախահայությանը վախեցնել, ռուսներին է հարվածում, սակայն դեռևս ժամանակ կա խաղաղապահների հարցը քննարկելու համար»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը։
Արցախի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Ալիևի հայտարարությունը, թե իրեն որևէ մեկը չի կարող կանգնեցնել, ոչ միայն շանտաժ ու արհամարհանք է միջազգային հանրության նկատմամբ,  այլև՝ մեղադրանք է։
«Փաստորեն նման հայտարարություններով  Ադրբեջանն իր ագրեսիային ու ցեղասպան քաղաքականությանը մասնակից է դարձնում միջազգային հանրությանը։ Այսպիսով՝ Ալիևն ասում է՝ եթե միջազգային հանրությունն այդքան լավն է, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության բաստիոն է, բա ինչո՞ւ իրեն չեն կանգնեցրել, գուցե եթե ուզենային կանգնեցնել՝ կկանգնեցնեին»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը։

До завершения мандата российских миротворцев есть 3 года: Алиев пытается запугать армян Арцаха – Давид Бабаян
10/11/2022 18:42
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян в беседе с 168.am, заявил, чтоо все заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева являются результатом анрмяноненавистничества, а также антироссийскости.
Напомним, 8 ноября 2022 года президент Азербайджана посетил оккупированный армянский Шуши, откуда в очередной раз озвучил ряд милитаристских заявлений, с одной стороны, направленных международному сообществу, что никто не смог и не сможет остановить его, а с другой стороны – арцахским армянам, армянскому народу, сказав, что армяне Арцаха надеются на российских миротворцев, которые скоро уйдут оттуда.
«Эти заявления совпадают с ходом военных действий в Украине. Когда для российской стороны возникают определённые сложности в Украине, Алиев начинает активизироваться, с внимательно следит и ждет поражения России, чтобы воспользоваться этим.
До завершения мандата дислоцированных в Арцахе российских миротворцев еще есть 3 года, пока рано говорить о продлении срока их пребывания или обратном. Алиев конечно прибегает к манипуляциям, пытается набрать дивиденды, запугать арцахских армян, однако еще есть время для обсуждения вопроса миротворцев», - сказал Давид Бабаян.
По словам главы МИД Арцаха, заявление Алиева о том, что его никто не может остановить, является не только шантажом и неуважением к международному сообществу, но и обвинением.
«Фактически, такими заявлениями Азербайджан делает международное сообщество соучастником своей политики агрессии и геноцида. Следуя логике Алиева, если международное сообщество такое хорошее, оно является оплотом демократии и защиты прав человека, то почему его не остановили, может быть, если бы хотели остановить, то остановили бы», - резюмировал Давид Бабаян.