Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումներն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը խաթարում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը. Արարատ Միրզոյան
Նոյեմբերի 11-ին Ֆրանսիայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ:
Արարատ Միրզոյանն ու Կատրին Կոլոննան գոհունակությամբ արձանագրել են երկու ժողովուրդների բարեկամության և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության հարուստ օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման հետ կապված վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, Հայաստանի և Ադրբեջաի միջև սահմանազատման գործընթացի, տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումներն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը խաթարում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Արարատ Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Կատրին Կոլոննային սեպտեմբերի 13-14 ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջնական ագրեսիայի հետևանքների վերացման առնչությամբ ֆրանսիական կողմի սկզբունքային դիրքորոշման համար: Միաժամանակ բարձր է գնահատվել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման գործում։
Երկուստեք կարևորվել է հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության և կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելության գործունեությանը վերաբերող հարցերի:

Максималистские подходы и воинственная риторика Азербайджана подрывают усилия по установлению безопасности и стабильности в регионе - МИД Армении
11/11/2022 19:18
11 ноября находящийся во Франции с рабочим визитом министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Франции Катрин Колонной.
Арарат Мирзоян и Катрин Колонна с удовлетворением отметили высокий уровень армяно-французских привилегированных отношений, основанных на дружбе двух народов и общих ценностях. Собеседники обсудили вопросы, касающиеся насыщенной повестки сотрудничества между Арменией и Францией.
Арарат Мирзоян представил собеседнику последние развития, связанные с разработкой мирного договора между Арменией и Азербайджаном, позицию армянской стороны относительно урегулирования нагорно-карабахской конфликта, процесса демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, разблокирования транспортной инфраструктуры региона. Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что максималистские подходы и воинственная риторика Азербайджана подрывают усилия по установлению безопасности и стабильности в регионе.
Арарат Мирзоян выразил признательность Катрин Kолонне за принципиальную позицию французской стороны по ликвидации последствий азербайджанской агрессии 13-14 сентября в отношении суверенной территории РА. В то же время высоко оценена роль Франции как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в продвижении процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Стороны отметили важность заявления, принятого 6 октября в Праге по итогам четырехсторонней встречи.
В ходе встречи были затронуты также вопросы, касающиеся деятельности наблюдательной миссии ЕС в Армении и миссии ОБСЕ по оценке потребностей.