Թուրքիայում չեն աջակցում Հայաստանի հետ խաղաղության հասնելու օրակարգին. Վարուժան Գեղամյան
2019 թվականի ապրիլից Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությունը Էրդողանի ցուցումով ամբողջապես փոխվում է, թյուրքագիտական երկու նոր գրքերի շնորհանդեսին ասաց թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը
«2019 թվականի ապրիլի 24-ին մենք ունենում ենք ոչ թե ելույթ, որտեղ քննարկվում է ընդհանուր ցավը, որին հղում է կատարում Ժիրայր Լիպարիտյանը ( ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախկին խորհրդական), ոչ թե համատեղ կեցությանը կամ այլ բաների, այլ խոսվում է Հայաստանի ու հայության դեմ ուղղված մեղադրանքների մասին ու փաստացի հայտարարվում է արցախյան գալիք պատերազմում Թուրքիայի մասնակցության հիմնավորման մասին: Այդ ելույթից հետո թուրքագետներս բարձրաձայնեցինք սրա մասին հնարավոր բոլոր ձևաչափերով՝ թե՛ մամուլում, թե՛ փակ հանդիպումներով, բայց, որպես կանոն, մենք ստացանք պատասխանը, թե մենք էլի ընկել ենք պատմության գիրկը և դա իրականության հետ կապ չունի», - ասաց նա:
Գեղամյանի խոսքով` 2020 թվականի պատերազմից հետո, երբ ակնհայտ դարձավ Թուրքիայի մասնակցությունը պատերազմին ոչ թե միջնորդավորված է, այլ՝ ուղիղ, դրանից հետո սկսեցին ակտիվ քարոզել, թե Հայաստանում իրենք են հրահրում թշնամանք թուրքերի նկատմամբ:
«Մենք տեսնում ենք ոչ միայն Էրդողանի բերանից արտասանված հակահայկական թեզեր, այլ, ըստ էության, այդ թեզերի տիրաժավորում՝ հասարակության լայն շրջանակում: Թուրքիայում չեն աջակցում Հայաստանի հետ խաղաղության հասնելու օրակարգին: Մեզ ասում են, որ մենք թուրքագետ չենք, այլ թուրքատյաց ենք, փաստորեն, մեզնից պահանջում են, որ մենք ոչ միայն դավաճանենք հայրենիքը, այլ նաև՝ գիտությանը, որովհետև գիտությունը մեզ ապացուցում է, որ ունենք պետություն, որը հակահայկական է թե՛ իր պետական հռետորաբանությամբ, թե՛ իրականացրած քայլերով», - հայտարարեց թուրքագետը:
Գեղամյանն ընդգծեց՝ Թուրքիայում հակահայկականությունը ոչ թե նվազել է, այլ՝ աննախադեպ ծավալներով ավելացել:

В Турции не поддерживают повестку достижения мира с Арменией – Варужан Гегамян
С апреля 2019 года официальная риторика Турции полностью изменилась по указанию Эрдогана, заявил сегодня тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян в ходе презентации труда «Идеологическая конституция «эпохи мира» (тюркологическая рецензия на книгу Жирайра Липаритяна «Армения-Турция: государственность, история, политика»)».
«В ходе выступления 24 апреля 2019 года мы слышим речь не об общей боли, о которой говорит экс-дипломат Липаритян, не о совместном проживании, а звучат обвинения в отношении Армении и армянства и фактически обосновывается участие Турции в предстоящей войне в Арцахе. После этого выступления, тюркологи заявили об этом во всех возможных форматах – и в прессе, и во время закрытых обсуждений, но как правило, нам отвечали, что мы опять лезем в дебри истории и это не имеет никакой связи с реальностью», - сказал он.
По словам Гегамяна, после войны 2020 года, когда стало очевидно, что участие Турции в войне было не опосредованным, а прямым, начали активно пропагандировать, якобы в Армении сами провоцируют ненависть к туркам.
«Мы видим не только произнесенные устами президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана антиармянские тезисы, но и тиражирование этих тезисов в широких кругах общественности этой страны. В Турции не поддерживают повестку достижения мира с Арменией. Нам говорят, что мы не тюркологи, а туркофобы, фактически от нас требуют, чтобы мы предали не только Родину, но и науку. А наука доказывает нам, что перед нами антиармянское государство – как своей государственной риторикой, так и предпринимаемыми государственными шагами», - заявил тюрколог.
Варужан Гегамян подчеркнул, что армянофобия в Турции не только не уменьшилась, но и достигла беспрецедентных масштабов.