Նիկոլ Փաշինյանը երեկ բացեց ևս մեկ թուրքական նախապայման բավարարելու ու հասարակությանը խաղաղությամբ շանտաժ անելու նոր ճանապարհը. Թուրքագետ (Տեսանյութ)
12/11/2022 12:58
Թուրքագետ, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը պնդում է՝ որևէ թուղթ, որևէ պայմանագիր չի երաշխավորելու խաղաղություն:
«Երեկ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասում էր՝ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրեմ, 12 ժամ հետո պատերազմ սկսկի: Այսինքն՝ հենց ինքն էլ չգիտի, թե ինչ է ուզում անել ու իր տեսությունն ինքն է հենց համարում սխալ, բայց դրանով գնում ընտրությունների», - ««Խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարախոսական սահմանադրությունը. (Ժիրայր Լիպարիտյանի «Հայաստան-Թուրքիա. պետականություն, պատմություն, քաղաքականություն» գրքի թուրքագիտական գրախոսություն)» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի ընտրություններում Նիկոլ Փաշինյանի խոստումը դա էր՝ «գնում եմ խաղաղություն հաստատեմ»:
«Հիմա էլ ասում է՝ կներեք, ոնց որ թե չի ստացվում խաղաղություն հաստատելը: Այս ամենը մեր պետությանն ու հասարակությանը տանելու է դեպի սպանդանոց, բայց պրագմատիզմի անվան տակ», - նշեց նա:
Մելքոնյանն ասաց, թե պայքարողներին, Հայաստանում տեղի ունեցածին չհամակերպվողներին անվանում են «ռևանշիստներ»:
«Եթե մենք ռևանշիստ ենք, ապա թող լինենք. ավելի լավ է լինել ռևանշիստ, քան՝ խաղաղություն մուրացող ու այդպես էլ այդ խաղաղությանը չհասնող», - ընդգծեց պրոֆեսոր Մելքոնյանը:
Նա հիշեցրեց երեկ Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցում հնչած թեզը, թե անկախության հռչակագիրը խնդրահարույց է ու պետք է վերանայել:
«Անկախության հռչակագրում սևով սպիտակի վրա գրված է հայոց ցեղասպանության պահանջատիրության հարցը, որով Հայաստանը հանձնառու է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Տարբեր տարիներին թուրքական իշխանությունները դրել են իրենց նախապայմանների հիմքում, որ Հայաստանը պետք է վերանայի, փոխի իր անկախության հռչակագիրն ու այդ կետը, որը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը: Երեկ, իմ գնահատմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը բացեց ևս մեկ թուրքական նախապայման բավարարելու ու հասարակությանը խաղաղությամբ շանտաժ անելու, մոլորեցնելու նոր ճանապարհը», - հավելեց Ռուբեն Մելքոնյանը:

Вчера Никол Пашинян открыл новый путь для удовлетворения еще одного турецкого предусловия и шантажирования общества миром – Рубен Мелконян
12/11/2022 14:08
Тюрколог, профессор Рубен Мелконян утверждает, что никакой турок, никакой договор не могут гарантировать мир.
«Вчера Никол Пашинян говорил, что может подписать мирный договор, а через 12 часов начнется война. То есть, он сам не знает, что хочет сказать и считает свою теорию неправильной, но идет с этим на выборы», - заявил сегодня тюрколог Рубен Мелконян в ходе презентации работы «Идеологическая конституция «эпохи мира» (тюркологическая рецензия на книгу Жирайра Липаритяна «Армения-Турция: государственность, история, политика»)».
По его словам, на выборах 2021 года обещанием Никола Пашиняна было – «иду на установление мира».
«А сейчас говорит, извините, вроде не получается установить мир. Все это приведет наше государство и общество на бойню, но под видом войны», - отметил он.
Рубен Мелконян сказал, что тех, кто борется, не может смириться с произошедшим в Армении называют «реваншистами».
«Если мы реваншисты, то пусть, лучше быть реваншистом, чем вымаливать мир и так и не достичь мира», - подчеркнул профессор.
Он напомнил, вчера в своем интервью Никол Пашинян озвучил тезис, что Декларация о независимости создает проблемы и должна быть пересмотрена.
«В Декларации о независимости черным по белому написано, что Армения выступает за международное признание геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении.
В основе предусловий турецких властей в разные годы было заложено требование, что Армения должна пересмотреть, изменить пункт Декларации о независимости, который касается Геноцида армян. Вчера, по моей оценке, Никол Пашинян открыл новый путь для удовлетворения турецкого предусловия и шантажирования общества миром», - добавил Рубен Мелконян.