Հայաստանի դեմ մարտահրավերները ոչ միայն արտաքին են, այլև՝ ներքին. Ռուբեն Մելքոնյան
Հայ ժողովուրդն այսօր ապրում է բավականին բարդ իրավիճակում. Հայաստանի դեմ մարտահրավերները ոչ միայն արտաքին են, այլև՝ ներքին, ««Խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարախոսական սահմանադրությունը. (Ժիրայր Լիպարիտյանի «Հայաստան-Թուրքիա. պետականություն, պատմություն, քաղաքականություն» գրքի թուրքագիտական գրախոսություն)» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Ներքին մարտահրավերների մեջ ես կարևորում եմ այն կեղծ ու սուտ տեղեկատվության տարափը, որի թիրախը մեր հասարակությունն է», - ասաց նա:
Ըստ Մելքոնյանի՝ հայ հասարակությանը ներկայացնում են Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ ոչ միայն հարաբերություններ կարգավորելու, այլև բարեկամանալու հնարավորությունը, որի հավաքական անվանումն է խաղաղության դարաշրջան:
«Դա, սակայն, որևէ կապ չունի իրականության հետ, ավելին, չկա որևէ նախադրյալ դրան հասնելու համար: Ի դեպ, այս սին ու սնանկ խաղաղության դարաշրջանի տապալվելու հավանականության մասին արդեն սկսել են խոսել նույնիսկ այս իշխանությունները՝ անուղղակի կամ ակնարկներով, սակայն, միևնույն ժամանակ, պնդում են, թե հավատում են այդ կեղծիքին ու գնալու են այդ ճանապարհով», - նշեց պրոֆեսոր Մելքոնյանը:
Նա ասաց, թե խաղաղության դարաշրջանի գաղափարախոսը՝ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը, շատ հարցերում սխալ է, շատ հարցերում ապակողմնորոշում է հասարակությանը:
«Սա վտանգ է, հասարակական ու գոյութենաբանական վտանգ», - ընդգծեց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ըստ թուրքագետի՝ Ժիրայր Լիպարիատյանը միտումնավոր Թուրքիային ոչ իրական ու ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու ջանքեր է գործադրում:
Մելքոնյանը Լիպարիտյանից մի քանի թեզ էր առանձնացրել, որոնք ներկայացրեց հանրությանը: Ըստ նրա՝ այդ թեզերից մի քանիսը երեկ հնչել են նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցում:
«Առաջին թեզը, թե Թուրքիան սպառնալիք չէ ու թշնամի չէ: Սա ամենախոցելի ու, միևնույն ժամանակ, հայ հասարակությանը ապակողմնորոշելու առումով ամենավտանգավոր թեզն է, մենք պետք է դիտարկենք այն, որ, ըստ Լիպարիտյանի, սուտ ու կեղծ էին այն մտավախությունները, թե Թուրքիան 1990-ականներին ու 2020-ին ցանկացել է զինված հարձակում գործել Հայաստանի վրա, սուտ են այն թեզերը, որ Թուրքիան ուղիղ ներգրավված է եղել 44-օրյա պատերազմում», - մանրամասնեց պրոֆեսորը:
Հաջորդ թեզը, որն ասել է Լիպարիտյանն, այն է, թե ինքն Ադրբեջանից ու Թուրքիայից վտանգ չի տեսնում:
«Սա կարող ենք համարել հաստատակամ մոլորություն, սակայն ուշագրավ է, որ Թուրքիայի չհարձակման հարցում այսքան վստահ մարդիկ չեն խոստովանում, որ 44-օրյա պատերազմում Թուրքիան ուղղակի ու անուղղակի ներգրավված էր: Այդ մասին հայտարարել ու շարունակում են հայտարարել Թուրքիայի նախագահը, պաշտպանության նախարարը, ԱԳ նախարարը», - ասաց Մելքոնյանը:
Նա ասաց, թե Ժիրայր Լիպարիտյանի աշխատությունում այն Թուրքիան, որը ներկայացվում է, իրականում գոյություն չունի:
«Այս գիրքը ծայրահեղական, հաճախ անհիմն թեզերը ու  դրանց ոչ գիտական հիմնավորումները ներկայացնելու փորձ է. գրքի բնույթը կարելի է որակել որպես հայկական հասարակությանը շատ կարևոր ու  ճակատագրական թեմաների շուրջ ապակողմնորոշող քարոզչական աշխատանք, որը միտված է ապահովելու, այպես կոչված, խաղաղության դարաշրջանի գաղափարախոսական հենքը»,- հավելեց պրոֆեսոր Մելքոնյանը:

Рубен Мелконян: Стоящие перед Арменией вызовы – не только внешние, но и внутренние
Армянский народ в настоящее время живет в довольно сложной ситуации, стоящие перед Арменией вызовы – не только внешние, но и внутренние, заявил сегодня в ходе презентации труда «Идеологическая конституция «эпохи мира» (тюркологическая рецензия на книгу Жирайра Липаритяна «Армения-Турция: государственность, история, политика»)» тюрколог, декан факультета востоковедения ЕГУ, профессор Рубен Мелконян.
«Среди этих внутренних вызовов особо нужно выделить шквал фальшивой, ложной информации, мишенью которой является наше общество», - отметил он.
По словам Мелконяна, армянскому обществу представляют возможность не только урегулирования отношений с Турцией и Азербайджаном, но и дружбы, собирательное название чего – так называемая эпоха мира или повестка мира.
«Однако, не имеет ничего общего с реальностью, во всяком случае – нет какой-либо предпосылки для достижения этого. О вероятности фиаско пустой и несостоятельной эпохи мира заговорили даже действующие власти – косвенно или с намеками, при этом они утверждают, что верят в эту ложь и пойдут по данному пути», - сказал тюрколог.
Он отметил, что среди этих теоретических разработок особо выделяются работы бывшего главного советника первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, экс-посла  по особым поручениям Жирайра Липаритяна, тезисы которого  во многих вопросах дезориентирует армянское общество.
«Это угроза, общественная и экзистенциальная угроза», - подчеркнул Рубен Мелконян.
По его словам, Турции, которую в книге представляет идеологический отец концепции мира правящей в Армении с 2018 года силы или апостол прагматизма Жирайр Липаритян, в реальности не существует.
Тюрколог привел некоторые из этих тезисов Липаритяна. По его словам, вчера Никол Пашинян озвучил их в своем интервью.
«Первый тезис: Турция не является угрозой. Это самый уязвимый, и в то же время самый опасный тезис в плане дезориентации армянского общества. Мы должны рассмотреть то, что по словам Липаритяна, ложными были опасения, что Турция в 1990-х и в 2020 году хотела совершить военное нападение на Армению. Ложны также те тезисы, что Турция была вовлечена в 44-дневную войну», - уточнил политолог.
Следующий тезис, который приводит Липаритян, что он не видит опасности в Турции и Азербайджане.
«Мы твердо можем считать это заблуждением, однако примечательно, что настолько уверенные в ненападении Турции люди не признаются, что Турция была прямо или косвенно вовлечена в 44-дневную войну. Об этом заявляли и продолжают заявлять президент Турции, министр обороны, глава МИД Турции», - сказал он.