«Փաստ». Փաշինյանը թիմակիցներին հայտարարել է, որ միայն ինքն է որոշում, թե երբ և ինչ փոփոխություններով գնան հանրաքվեի
15/11/2022 09:49
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մեր ունեցած տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանը շատ է ցանկանում, որ արդեն 2023 թվականի գարնանը (մարտ-ապրիլ ամիսներին) հնարավոր լինի անցկացնել Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե։ Կառավարության մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, համապատասխան օղակներին արդեն իսկ հանձնարարվել է լծվել նախապատրաստական աշխատանքներին։
Ի դեպ, նույն աղբյուրը տեղեկացրեց նաև, որ Վենետիկի հանձնաժողովից արդեն ուղարկվել է հիմնական առաջարկների հետ կապված եզրակացություն (նախնական՝ ըստ հիմնական դրույթների, քանի որ փոփոխությունների փաթեթն էլ դեռևս մշակման փուլում է), որտեղ նշված է, որ առկա են բավականին վիճահարույց, նույնիսկ հակասահմանադրական դրույթներ: Այդուամենայնիվ, ըստ մեր տեղեկությունների, Փաշինյանը թիմակիցներին հայտարարել է, որ միայն ինքն է որոշում, թե երբ և ինչ փոփոխություններով գնան հանրաքվեի։
Ի դեպ, մեր աղբյուրները նաև նշում են, որ ինչքան էլ որոշ շրջանակներ պնդել են, որ ՀՀ-ն անցում կատարի կիսանախագահական կառավարման համակարգին, Փաշինյանն ի վերջո որոշել է, որ Հայաստանում շարունակի գործել խորհրդարանական համակարգը։ Ի դեպ, այդ մասին է վկայում նաև սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի երեկվա համատեղ նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել «ՀՀ նախագահը՝ խորհրդարանական կառավարման հանրապետության գլուխ» հարցը»։

«Паст»: Пашинян сказал членам своей команды, что только он решает, когда и с какими изменениями идти на референдум
15/11/2022 11:40
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что Никол Пашинян очень хочет, чтобы весной 2023 года (в марте-апреле) можно было провести референдум по конституционным изменениям. Как передает источник издания в правительстве, соответствующим звеньям уже поручено приступить к подготовительным работам.
«Кстати, тот же источник сообщил, что из Венецианской комиссии уже получено заключение в связи с основными предложениями (предварительное, по основным положениям, поскольку пакет поправок пока в стадии разработки), в котором отмечается, что есть довольно проблематичные антиконституционные положения. Тем не менее, по нашим сведениям, Пашинян заявил членам своей команды, что только он решает, когда и с какими изменениями идти на референдум.
Наш источник отмечает также, что как бы некоторые круги ни настаивали на том, чтобы Армения перешла к полупрезидентской системе, Пашинян в конце решил, что в Армении должна остаться парламентская модель. Кстати, об этом свидетельствует также вчерашнее совместное заседание Совета по конституционным изменениям и комиссии, в повестку которого входил вопрос ″Президент Армении – глава парламентской республики ″», - пишет газета.