ԿԲ-ն 2023-ին պետք է շարունակի բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը՝ ձգտելով վերադառնալ գնաճի 4 տոկոս չափին. Ֆինանսների նախարար
16/11/2022 13:17
Հայաստանում գնաճի տեմպերը շարունակում են բարձր մնալ՝ շուրջ 9 տոկոս, այս մասին 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նա ասաց, թե Կենտրոնական բանկը պետք է շարունակի բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը՝ ձգտելով հաջորդ տարեվերջին վերադառնալ գնաճի համար օրենքով սահմանված 4 տոկոս չափին:
«2023 թվականի համար թիրախավորվում է տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշ՝ ՀՆԱ-ի 7 տոկոս իրական աճ: Դժվարին մարտահրավեր է այն, որ այսպիսի բարձր տնտեսական աճը պետք է ձեռքբերվի զսպող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում: Այս տարվա գնաճի տեմպերը շարունակում են մնալ բարձր՝ գտնվելով 9 տոկոսի սահմաններում: Տրամաբանական է, որ 2023-ի ընթացքում ԿԲ-ն պետք է շարունակի բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը՝ ձգտելով հաջորդ տարեվերջին վերադառնալ գնաճի համար օրենքով սահմանված 4 տոկոս չափին», - նշեց Խաչատրյանը:

ЦБ в 2023 году должен продолжить политику высоких процентных ставок, стремясь вернуться к 4% инфляции – Тигран Хачатрян
16/11/2022 13:40
Темпы инфляции в Армении остаются довольно высокими – около 9%, заявил сегодня министр финансов Армении Тигран Хачатрян в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2023 год в парламенте.
Он отметил, что Центральный банк должен продолжить политику высоких процентных ставок, стремясь вернуться к концу следующего года к установленному законом 4% уровню инфляции.
«В 2023 году поставлена цель достичь высокого показателя экономического роста – 7% роста ВВП. Сложнейшим вызовом является то, что такой высокий экономический рост должен быть обеспечен в условиях сдерживающей фискальной политики. Темпы инфляции в этом году продолжают оставаться высокими, в пределах 9%. Логично, что в 2023 году ЦБ должен продолжать политику высоких процентных ставок, стремясь к концу следующего года вернуться к установленному законом 4-процентному уровню инфляции», - сказал Хачатрян.