«Հանդիպեցի Ալիևի հետ, որպեսզի կոչ անեմ դադարեցնել բռնությունը»․ Ռիքերը ռազմական գործողությունների ժամանակ տարածաշրջանում է եղել
17/11/2022 12:36
ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը սեպտեմբերի 13-14-ի ռազմական գործողությունների ժամանակ տարածաշրջանում է եղել։
Այդ մասին ասել է Ռիքերը՝ նշելով․«Հանդիպեցի նախագահ Ալիևի հետ, որպեսզի կոչ անեմ դադարեցնել բռնությունը»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ իր հանդիպումները զուգորդվում էին Բլինքենի, Ջեյք Սալիվանի, Դոնֆրիդի, ու պաշտպանության նախարարության գործընկերների հետ երկու երկրների ղեկավարությունների հանդիպումներին․«Մինչ այս պահը մենք շարունակում ենք ջանքերը։ Եվ՛ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և՛ այլ գործընկերներ երկրների ջանքերը հիմքեր նախապատրաստեցին  Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հանդիպումներին՝ խաղաղության հետ կապված հարցերը քննարկելու համար»:
Չայած վերջին ռազմական գործողություններին, Ռիքերին ոգեշնչում է խաղաղ գործընթացին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների մասնակցության տեմպը։ Նա Պրահայի հանդիպման, իր բնորոշմամբ,  2 նշանակալի արդյունք է ընդգծել, որոնք կարող են խաղաղության ճանապարհը շարունակելու հիմք լինել․
«Սահմանի հարցերը քննարկելու համար որպես հիմք 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագիրը փոխադարձ ճանաչելն ու ԵՄ դիտորդներ ուղարկելու որոշումը»։

«Я встречался с президентом Алиевым, чтобы призвать его к прекращению насилия»: Филипп Рикер
Старший советник госсекретаря США по переговорам на Кавказе, сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Филипп Рикер во время военных действий 13-14 сентября был в регионе.
Об этом Филипп Рикер заявил в ходе обсуждения в Комиссии Сената США по международным отношениям, отметив: «Я встречался с президентом Алиевым, чтобы призвать его к прекращению насилия».
По его словам, встречи с лидерами Армении и Азербайджана проходили параллельно со встречами госсекретаря Блинкена, советника по национальной безопасности Джейка Салливана, помощника госсекретаря Карен Донфрид, а также коллег из Министерства обороны с главами двух стран.
«Мы до сих пор продолжаем наши усилия. Как усилия США и ЕС, так и других стран-партнеров подготовили почву для встреч лидеров Армении и Азербайджана и обсуждения вопросов, связанных с установлением мира», - сказал Рикер.
Несмотря на недавние военные действия, Рикер вдохновлён темпом участия лидеров Армении и Азербайджана в мирном процессе. По его словам, Пражская встреча привела к двум важным результатам, которые могут стать основой для продолжения пути установления мира.
«Речь о взаимном признании Алма-Атинской декларации 1991 года как основы для обсуждения пограничных вопросов и решении направить наблюдателей ЕС», - сказал Филипп Рикер.