ՀՀ զինված ուժերում ատեստավորման հետ կապված նախագիծն ունի բազմաթիվ ռիսկեր. Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը կարծում է, թե ՀՀ զինված ուժերում ատեստավորման հետ կապված նախագիծն ունի բազմաթիվ ռիսկեր։
«Առաջին հերթին, սրանցից մեկն այն է, որ նախագծում սահմանված չէ կառավարության այն որոշումը, որը կարգավորում է ատեստավորման գործընթաց՝ ինչ չափորոշիչների հիման  վրա է կատարվելու, ինչ սկզբունքներով է իրականացվելու։ Սա ինչով է կարևոր. այս գործընթացի ցանկացած խափանում Զինված ուժերում բերելու է շատ ավելի ծանր վիճակի, քան այսօր ունենք», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ըստ նրա՝ նույնիսկ ամենաարդարացի մեխանիզմների ներդրման պարագայում էլ խրախուսման համակարգը պետք է դրվի այն ժամանակ, երբ բազային աշխատավարձը հասցված է համապատասխան մակարդակի, ու մարտական հերթապահության համար նախատեսված հավելավճարներն ունեն համապատասխան վիճակ, այսինքն՝ չկան այնպիսի ցածր թվեր, որոնք այսօր կան։
Ինչ վերաբերում է «Պաշտպան հայրենյաց» նախագծին՝ Աբրահամյանն ասաց, թե որոշակի խնդիրներ կան այդտեղ, ու ծրագրի արդյունավետությունը, մեծ առումով, կախված է նրանից, թե իրականության մեջ ինչքանով է պետությունը տվյալ իրավիճակում թիկունք զինծառայողին։
«Շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչ միջավայր է ստեղծված Զինված ուժերի ներսում՝ սկսած բարոյահոգեբանական վիճակից, կարգապահական խնդիրներից, և այլն։ Այս պահին ԶՈՒ-ում ստեղծված իրավիճակի առումով բազմաթիվ խնդիրներ եմ տեսնում, բայց, որպես պայմանագրային զինծառայությանը աջակցող ծրագիր, կողմ ենք քվեարկել նախագծին. սա համարում ենք շանս բոլոր այն երիտասարդների համար, ովքեր ցանկութուն կունենան վեց ամիս հետո ընտրել պայմանագրային զինծառայությունը», - ընդգծեց Աբրահամյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն ասաց, թե ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակ խոսում է պրոֆեսիոնալ բանակ ստեղծելու մասին, բայց մոտեցումը, որ ցուցաբերում են, որևէ ձևով չի արտահայտում դա։
«Մասնավորապես, ասվում էր, թե զինծառայողը երեկոյան ժամերին կարող է աշխատանքից վերադառնալ տուն, խնդիրը հենց այստեղ է սկսում, երբ զինվորական ծառայությունը որպես աշխատանք է գնահատվում։ Երբ դու ԶՈՒ-ում ծառայությունը որպես աշխատանք ես դիտարկում, դու այդ պայմաններում պրոֆեսիոնալ բանակ ստեղծելու որևէ շանս պարզապես չունես», - հավելեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Законопроект об аттестации военнослужащих содержит в себе многочисленные риски – Тигран Абрамян
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что законопроект об аттестации военнослужащих с последующим повышением их зарплат содержит в себе многочисленные риски.
«В первую очередь, один из рисков в том, что в проекте не закреплено решение правительства, которое регулирует процесс аттестации: на основании каких критериев, по каким принципам она будет проводиться? Это важно, поскольку любой срыв этого процесса приведет к более тяжелой ситуации в Вооруженных сил, чем мы имеем сегодня», - заявил сегодня на брифинге оппозиционный депутат.
По его словам, даже в случае использования самых справедливых механизмов, система поощрения должна внедряться тогда, когда базовая зарплата доведена до соответствующего уровня и надбавки за несение боевого дежурства не такие низкие, как сегодня.
Что касается проекта «Защитник Отечества», то Тигран Абрамян сказал, что в программе также есть определенные проблемы и ее эффективность, по большому счету, зависит от того, насколько в действительности государство в данной ситуации является поддержкой для военнослужащего.
«Очень важно понять, какая среда создалась в Вооруженных силах, начиная с морально-психологической ситуации, проблем с дисциплиной и т.д. На данный момент я вижу многочисленные проблемы в плане создавшейся в ВС ситуации, но я проголосовал за проект, поскольку программа направлена на поддержку контрактной службы. Мы считаем это шансом для всех молодых людей, которые после шести месяцев захотят перейти на контрактную службу», - сказал он.
Секретарь фракции «Честь имею» отметил, что военно-политическое руководство Армении постоянно говорит о создании профессиональной армии, но тот подход, который они проявляют, никоим образом не отражает это.
«В частности, говорилось, что военнослужащий вечером может возвращаться с работы домой. Проблема начинается именно тогда, когда военная служба оценивается как работа. Когда ты рассматривает службу в Вооруженных силах как работу, то в таких условиях у тебя нет никакого шанса создать профессиональную армию», - добавил Тигран Абрамян.