Այն բյուջեն, որ բերել են այսօրվա իշխանությունները, հետևյալի մասին է՝ ամեն հաջորդ օր մեր քաղաքացիներն ավելի վատ են ապրելու. Թադևոս Ավետիսյան
17/11/2022 11:27
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում ժողովրդագրական խնդիրները գնալով խորանում են։
«Ծնելիության մակարդակը, արտագաղթի տեմպերը որևէ կերպ չեն բարելավվել այս ընթացքում ու դրա փոխարեն որոշակի ծրագրեր են բերել, որոնք չունեն սոցիալական ազդեցության հստակ գնահատումներ», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում գյուղատնտեսության իրական ծավալները հետևողականորեն նվազում են ու սա է պատճառներից մեկը, որ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնաճն էապես ավելի բարձր է, քան՝ միջին գնաճը։
Ըստ նրա, օրինակ, սննդամթերքը գրեթե 1,5 անգամ ավելի շատ է թանկանում, քան՝ միջին գնաճը, որ կա Հայաստանում։
«Մի կարևոր հանգամանք ևս՝ մենք գնում ենք աշխարհին հակառակ ճանապարհով, մեր երկրում 2018 թվականից հետո, այս պահի դրությամբ, պարենային ապրանքների ապահովվածության գործակիցը 65 տոկոսից նվազել է մինչև 47 տոկոս, սա լուրջ խնդիր է», - նշեց Թադևոսյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց, թե ահագնացող գնաճի բոլոր գործոնները հիմա կան, կանխատեսվում է, որ լինելու է նաև հաջորդ տարի։
«Այնպես որ, այն բյուջեն, որ բերել են այսօրվա իշխանությունները, հետևյալի մասին է, որ ամեն հաջորդ օր մեր քաղաքացիներն ավելի վատ են ապրելու», - ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը։

Представленный сегодняшними властями бюджет о том, что каждый следующий день наши граждане будут жить хуже – Тадевос Аветисян
17/11/2022 12:44
Депутат парламента от фракции «Армения» Тадевос Аветисян считает, что в Армении с каждым днем усугубляются демографические проблемы.
«Уровень рождаемости, темпы миграции за это время никоим образом не улучшились и вместо этого представляют какие-то программы, у которых нет четкой оценки социального воздействия», - заявил депутат в беседе с журналистами в парламенте.
По его словам, в Армении последовательно сокращаются реальные объемы сельского хозяйства и это одна из причин того, что рост цен на товары первой необходимости значительно выше средней инфляции.
Он отметил, что продукты питания, к примеру, в 1,5 раз больше подорожали, чем средняя инфляция в Армении.
«Еще одно важное обстоятельство, мы идем по противоположному миру пути, после 2018 года в нашей стране, по состоянию на данный момент, коэффициент доступности продовольственных товаров снизился с 65% до 47%, это серьезная проблема», - отметил Тадевосян.
Оппозиционный депутат сказал, что сейчас есть все признаки растущей инфляции, которая, согласно прогнозам, будет продолжаться также в будущем году.
«Посему тот бюджет, который представлен сегодняшней властью, о следующем: каждый следующий день наши граждане будут жить хуже», - сказал депутат.