«Եթե միջազգային հանրությունն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը շտկելու մեխանիզմներ չի գործադրում, ինչպե՞ս է պաշտպանելու արցախահայության իրավունքները»․ Արմեն Աշոտյանը փաստաթղթեր է հրապարակել
18/11/2022 16:10
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը սոցցանցի իր էջում փաստաթղթեր է հրապարակել՝ վկայող Ալիևի ռեժիմի բռնատիրական դրսևորումների մասին և ընդգծել՝ Փաշինյանի պնդումները, թե Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի արցախահայության իրավունքներն ու անվտանգությունը, մեր հասարակությանը մոլորեցնելու փորձեր են։
«Երբ կլինիկական անբարոյականը եւ իր ոհմակը բարձրաձայնում են մի թեզ, ըստ որի Ադրբեջանը պիտի երաշխավորի արցախահայության իրավունքներն ու անվտանգությունը, նրանք բոլորիս հերթական անգամ դնում են հիմարի տեղ։
Հայտնի է, որ թե՛ միջազգային բազմաթիվ ոչ կառավարական կազմակերպությունների գնահատականներով, թե՛ ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցներով, թե՛ ԵՄ փաստաթղթերով Ադրբեջանը համարվում է Եվրոպայի խորհրդի ամենաավտորիտար, ամենահակաժողովրդավարական պետություններից մեկը։
Ադրբեջանի քաղաքացիների տարրական քաղաքական եւ քաղաքացիական իրավունքների խախտումների, խոշտանգումների, քաղաքական ձերբակալիւթյունների եւ սպանությունների, բռնատիրական ռեժիմին բնորոշ այլ վայրագությունների տասնյակ, հարյուրավոր դեպքեր են արձանագրվում ամեն տարի:
Հիմա հարցերս.
1. Եթե Ալիեւը չի երաշխավորում ու պաշտպանում Բաքվում ապրող իր հայրենակիցների իրավունքները, Ստեփանակերտում ապրող հայերի իրավունքները ո՞նց է երաշխավորելու։
2. Եթե միջազգային հանրությունը շատ լավ գիտի Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի մասին ու այն շտկելու գործուն քայլեր ու մեխանիզմներ չի գործադրում, ինչպե՞ս է պաշտպանելու արցախահայության իրավունքները։
Կցում եմ ասածս ապացուցող տասնյակ զեկույցներից եւ փաստաթղթերից ընդամենը մի քանիսի սքրինշոթերը։
Արցախի ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության երկարաժամկետ ապահովման միակ տարբերակը ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորումն է, ճանաչումը եւ ապահովումը։
Մնացածը հիմարների համար նախատեսված նիկոլական տեղեկատվական լափ է»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը։

Армен Ашотян: Если международное сообщество не предпринимает действенных шагов для исправления ситуации в Азербайджане, как оно будет защищать права арцахских армян?
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян опубликовал на своей странице в Facebook документы, свидетельствующие о диктаторских проявлениях режима Алиева, и подчеркнул, что утверждения Пашиняна о том, что Азербайджан должен гарантировать права и безопасность арцахских армян – попытка ввести в заблуждение армянское общество.
«Когда клинический лжец и его свора выдвигают тезис, согласно которому Азербайджан должен гарантировать права и безопасность арцахских армян, они в очередной раз держат нас за дураков.
Известно, что как по оценкам многочисленных международных неправительственных организаций, так и отчетам Госдепа США и документам ЕС, Азербайджан считается одним самых авторитарных, самых антидемократических государств Совета Европы.
Ежегодно фиксируются десятки, сотни случаев нарушения элементарных политических и гражданских прав граждан Азербайджана, пыток, политических арестов, убийств и других присущих диктаторскому режиму зверств.
Теперь мои вопросы:
1. Если Алиев не гарантирует и не защищает права живущих в Баку своих соотечественников, то как будет гарантировать права проживающих в Степанакерте армян?
2. Если международное сообщество очень хорошо знает о царящей в Азербайджане ситуации и не предпринимает действенных шагов и механизмов для ее исправления, как оно будет защищать права арцахских армян?
Прилагаю всего несколько скриншотов из десятков докладов и документов, доказывающих сказанное мной.
Единственный способ долгосрочного обеспечения прав и безопасности народа Арцаха – гарантирование, обеспечение и признание права на самоопределение.