Նիկոլ Փաշինյանն ու Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության զարգացման շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թունիսի Ջերբա քաղաքում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 18-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են ս.թ. հոկտեմբերին Պրահայում կայացած Հայաստանի վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, ինչպես նաև Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ քառակողմ հանդիպման արդյունքներին: Ընդգծվել է Պրահայի հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման կարևորությունն ու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը:
Վարչապետը շեշտել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների վերացման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հետագա համագործակցության զարգացման շուրջ»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян и Шарль Мишель обменялись мнениями о развитии сотрудничества между Арменией и ЕС
На полях проходящего в Джербе, Тунис, 18-го саммита Международной организации Франкофонии премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Собеседники коснулся результатов состоявшейся в октябре в Праге четырехсторонней встречи премьер-министра Армении, председателя Европейского совета и президентов Франции и Азербайджана. Подчеркнута важность реализации достигнутых в рамках Пражского заявления договоренностей, а также осуществления шагов по укреплению мира и стабильности в регионе.
Премьер-министр подчеркнул необходимость ликвидации последствий азербайджанской агрессии, немедленного вывода азербайджанских подразделений с суверенной территории Республики Армения.
Никол Пашинян и Шарль Мишель также обменялись мнениями о развитии дальнейшего сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.