Եթե Փաշինյանն ընդունում է, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում է լինելու, Ադրբեջանի շահերն Ալիեւից ավելի «փաստարկված» է պաշտպանում, ինչու՞ ՀԱՊԿ-ը կամ ԵԱՀԿ-ն պետք է մեր շահերը պաշտպանեն․ Շարմազանով
22/11/2022 12:37
Երբ երկիրը ղեկավար ուներ, ՀԱՊԿ-ը շատ հստակ էլ հայանպաստ դիրքորոշում էր հայտնում, գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա ընդգծելով, որ առաջիկայում Երեւանում տեղի է ունենալու ՀԱՊԿ գագաթաժողովը՝ ավելացրել է․«Հարց է առաջանում՝ ՀԱՊԿ-ը հայանպաստ դիրքորոշում կհայտնի՞, թե՞ ոչ։ Ասեմ, որ շատ բան կախված է ՀՀ «իշխանությունից»։ Եթե Փաշինյանն ինքն էլ ընդունում է, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում է լինելու, Շուշին ու Հադրութն օկուպացված չի համարում, ինքնորոշման իրավունքի պարտադիր իրացումից չի խոսում, Ադրբեջանի շահերն Ալիեւից ավելի «փաստարկված» է պաշտպանում, ինչու՞ ՀԱՊԿ-ը կամ ԵԱՀԿ-ն պետք է մեր շահերը պաշտպանեն։
Իսկ նույն ՀԱՊԿ-ը 2016-ի հոկտեմբերի 14-ին կազմակերպության անդամ պետությունների նախագահների գագաթաժողովում Երեւանում ընդունեց հայանպաստ փաստաթուղթ, որտեղ եւ՛ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, եւ՛ Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի օրակարգերին էր հղում արվում։ Այդ փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահները։ Ստորագրեցին, քանի որ ՀՀ-ն Սերժ Սարգսյանի նման պետականամետ նախագահ ուներ։
Տեսնենք՝ Փաշինյանի օրոք նույն ՀԱՊԿ երկրների նախագահներն ի՞նչ հայտարարություն կընդունեն։ Արդյունքներով են գնահատում ղեկավարներին, այլ ոչ «զավզակությամբ»»։

Эдуард Шармазанов: Если Пашинян защищает интересы Азербайджана более «аргументированно» чем Алиев, почему ОДКБ или ОБСЕ должны защищать наши интересы?
22/11/2022 14:11
Когда у страны был руководитель, ОДКБ очень четко занимал проармянскую позицию, написал на своей странице в Facebook член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что в ближайшие дни в Ереване состоится саммит ОДКБ.
«Возникает вопрос, выразит ОДКБ проармянскую позицию или нет? Скажу, что многое зависит от ″властей″ Республики Армения. Если Пашинян сам признает, что Арцах может быть в составе Азербайджана, не считает Шуши и Гадрут оккупированными, не говорит об обязательной реализации права на самоопределение, более ″аргументированно″ защищает интересы Азербайджана чем Алиев, то почему ОДКБ или ОБСЕ должны защищать наши интересы?
Та же ОДКБ на саммите президентов государств-частников Организации 14 октября 2016 года в Ереване приняла проармянский документ, в котором есть ссылки и на право народов на самоопределение, и на повестки Вены и Санкт-Петербурга. Этот документ подписали президенты стран-членов ОДКБ. Подписали, поскольку президентом Армении тогда был такой прогосударственный деятель как Серж Саргсян.
Посмотрим, какое заявление примут президенты стран ОДКБ при Пашиняне? Руководителей оценивают по результатам, а не по их ″болтливости″», - написал Эдуард Шармазанов.