«Արցախում կառավարության նոր կազմ է ձևավորվում, որի մեջ ես չեմ լինի»․ Հայկ Խանումյանը թողնում է պաշտոնը
22/11/2022 19:03
Արցախի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը տեղեկացրել է, որ թողնում է զբաղեցրած պաշտոնը։
Նոյեմբերի 23-ին, մոտ 2 տարի պաշտոնավարելուց հետո, կդադարեմ զբաղեցնել Արցախի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնը: Արցախում կառավարության նոր կազմ է ձևավորվում, որի մեջ ես չեմ լինի: Կառավարությունն Արցախում ամենակազմակերպված մարմինն է, և այն զգում է բոլորիս աջակցության կարիքը: Արցախի կառավարության ձախողումը, անկախ կազմից, կարող է ճակատագրական լինել ամբողջ հայության համար: Հետևաբար, Արցախի կառավարությունը կարիք ունի ամբողջ հայության աջակցությանը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Արցախի Հանրապետության նախագահին և կառավարության գործընկերներին՝ համատեղ աշխատանքի համար:
Երախտապարտ եմ նախարարության և ենթակա կառույցների բոլոր աշխատակիցներին ճգնաժամային ու վերականգնման ժամանակաշրջանում այս ծանր բեռն իրենց ուսերին կրելու համար: Մենք աշխատել ենք՝ առանց ուշադրություն դարձնելու բազմաթիվ հարձակումներին, անարդար թիրախավորմանը, նախարարի ու նախարարության դեմ կազմակերպված արշավներին, իրենց պետական ինստիտուտների տեղ դրած «թայֆաների» կողմից ստեղծված շինծու քրեական գործերին:
Շարունակում եմ գործել հանուն մեծ նպատակի՝ ուղղված Արցախը հայկական սուվերենության ներքո պահելուն»,- գրել է Հայկ Խանումյանը՝ սոցցանցի իր էջում:

«В Арцахе формируется новый состав правительства, в котором меня не будет»: Айк Ханумян оставляет должность
22/11/2022 19:42
Министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян сообщил об уходе с занимаемой должности.
«Дорогие арцахцы!
23 ноября, после почти двухлетнего пребывания в должности, я прекращаю занимать должность министра территориального управления и инфраструктур Республики Арцах. В Арцахе формируется новый состав правительства, в котором меня не будет.  Правительство – самый организованный орган в Арцахе, и оно нуждается в поддержке всех нас. Провал правительства Арцаха, независимо от его состава, может стать фатальным для всего армянского народа. Следовательно, правительство Арцаха нуждается в поддержке всех армян. Благодарю президента Республики Арцах и коллег из правительства за совместную работу.
Я благодарен всем сотрудникам министерства и подведомственных структур за то, что они несли на своих плечах это тяжелое бремя в кризисный и восстановительный период. Мы работали, не обращая внимания на многочисленные нападения, несправедливые нападки, организованные кампании против министра и министерства, уголовные дела, сфабрикованные выдающими себя за институты ″группами″. Я продолжаю работать ради великой цели, направленной на сохранение Арцаха под армянским суверенитетом», - написал на своей странице в Facebook Айк Ханумян.