«Հուսով ենք, որ եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարումը կնպաստի Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը»․ Պուտին
23/11/2022 19:07
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երևանում ընթացող ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հույս է հայտնել,որ եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարումից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կկնքվի, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ գործակալության՝ Վլադիմիր Պուտինը դրական է գնահատել հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, նշել է, որ բանակցությունները հիմք են ստեղծել սկզբունքային հարցերի շուրջ ապագա փոխզիջումների համար։
ՌԴ նախագահն անդրադարձել է նաև 2020 և 2021 թվականների եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարմանը՝ նշելով, որ միայն այդկերպ է հնարավոր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հասնել։
«Սահմանազատման, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, հումանիտար հարցերի լուծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների հետևողական կատարումը միայն կօգնի հասնել երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։
Հուսով ենք, որ դա կնպաստի վերջնարդյունքում Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը»,- ասել է Պուտինը։

Надеемся, что выполнение трехсторонних договоренностей позволит выйти на заключение мирного договора между Ереваном и Баку – Путин
23/11/2022 19:27
Президент России Владимир Путин надеется на заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает ТАСС, он заявил в среду, выступая на саммите ОДКБ в Ереване.
Путин положительно оценил прошедший в Сочи в конце октября саммит лидеров Азербайджана, Армении и РФ, а также отметил, что состоявшиеся переговоры создали хорошую основу для будущих компромиссов по принципиальным вопросам.
Президент сообщил, что в совместном заявлении была подтверждена приверженность трехсторонним договоренностям на высшем уровне, достигнутым в 2020 и в 2021 году. Он подчеркнул, что «только последовательное выполнение этих договоренностей в вопросах делимитации границы, в разблокировании транспортных коммуникаций, решения гуманитарных проблем» поможет добиться нормализации отношений между странами.
«Надеемся, что это позволит в конечном итоге выйти на заключение мирного договора между Ереваном и Баку», - заявил глава российского государства, добавив, что уже обменялся с премьер-министром Армении Николом Пашиняном соображениями по этому поводу и поговорит подробнее на предстоящей в среду в Ереване двусторонней встрече.