«Էական ու լրջագույն փոփոխություններ են տեղի ունենալու». կառավարությունը հաստատեց՝ Հայաստանում կստեղծվի Ներքին գործերի նախարարություն (Տեսանյութ)
24/11/2022 11:32
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը։
Նոր նախարարության ստեղծումը թույլ կտա ապահովել Ոստիկանության ոլորտի թե խորհրդարանական, թե  քաղաքացիական վերահսկողություն, ինչպես նաև այն կդառնա ոլորտի բարեփոխումների իրագործողն ու պատասխանատուն։
Ներքին գործերի նախարարությունն իր մեջ ներառելու է երեք խոշոր ծառայություն՝ Ոստիկանությունը, Փրկարար ծառայությունը և  Միգրացիայի ու քաղաքացիության ծառայությունը։
Նախարարությունում կկենտրոնացվի հինգ հիմնական ոլորտ՝  հասարակական կարգի պահպանություն, հանցագործությունների կանխում ու բացահայտում, աղետների ռիսկի կառավարում, միգրացիա ու քաղաքացիություն, պետական ռեզերվների կառավարում և  հումանիտար հարցեր։
Ծառայությունների ղեկավարները նշանակվելու են ՀՀ վարչապետի կողմից,  տեղակալները՝ ՆԳ նախարարի առաջարկությամբ՝  նշանակվելու ու ազատվելու են կրկին վարչապետի կողմից։
Նախատեսվում է դադարեցնել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործունեությունը. անցումային փուլ նախատեսվել է մինչև չորս ամիս ժամկետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ կարևոր համարեց նախագծի ընդունումը։
«Իմաստը նոր ստանդարտի Ոստիկանություն ու նոր ստանդարտի Փրկարար ծառայություն ունենալն է, սա է մեր ամենակարևոր խնդիրը, որը հետապնդում ենք։ Իրականում, այս հարցի վերաբերյալ մենք բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել, էական ու լրջագույն փոփոխություններ են տեղի ունենալու», - նշեց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝  Հայաստանը պետք է միշտ ձգտի բոլոր ոլորտներում լինել լավագույն սանդղակներում։
«Մենք պետք է շատ բարձր նշաձողեր սահմանենք մեզ համար», - ընդգծեց Փաշինյանը։
Կարգավորումներով՝ ՀՀ ոստիկանության պետը կլինի Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, նաև՝ Անվտանգության խորհրդի անդամ։

Правительство Армении утвердило проект решения о создании МВД
Сегодня на заседании правительства Армении утвержден проект решения о создании министерства внутренних дел.
Создание нового министерства позволит обеспечить как парламентский, так и гражданский контроль, эта структура будет нести ответственность за реализацию реформ в сфере.
В министерство внутренних дел войдут три крупные структуры –полиция, служба спасения, а также служба по миграции и гражданству.
В МВД будет сконцентрировано 5 основных функциональных сфер: охрана общественного порядка, предотвращение и раскрытие преступлений, предупреждение и управление рисками бедствий, миграция и гражданство, управление госрезервами и гуманитарные вопросы.
Руководители служб будут назначаться премьер-министром, заместители – по предложению министра внутренних дел, также будут назначаться и освобождаться освобождать от должности премьер-министром.
Министерство по чрезвычайным ситуация прекратить свою деятельность, переходный период предусмотрен до четырех месяцев.
Премьер-министр Никол Пашинян посчитал очень важным принятие проекта.
«Смысл в том, чтобы иметь полицию и службу спасения, которые соответствуют новым стандартам, - это самая важная наша цель. В действительности, мы провели многочисленные обсуждения по этому вопросу, произойдут существенные и серьезные изменения», - отметил он.
По его словам, Армения должна стремиться к тому, чтобы во всех сферах занимать лучшие позиции.
«Мы должны установить для себя очень высокую планку», - подчеркнул Пашинян.
Согласно поправкам, начальник полиции будет заместителем главы МВД, а также членом Совета безопасности.