ՀՀ քաղաքացիները պետք է ԵՄ երկրներ ճամփորդեն առանց Շենգենյան վիզայի, գնդակը ԵՄ դաշտում է. Էդմոն Մարուքյան
Այսօր լրանում է EU CEPA համաձայնագրի 5 տարին: Ժամանակն է, որ ԵՄ-ն որոշում կայացնի ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Շենգենյան գոտու երկրներ ազատականացնելու վերաբերյալ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
«ՀՀ քաղաքացիները պետք է ԵՄ երկրներ ճամփորդեն առանց Շենգենյան վիզաների: Հայաստանն իր բարեփոխումներով վաստակել է այդ իրավունքը:
Գնդակը ԵՄ դաշտում է, որպեսզի այդ որոշումը օր առաջ կայացնեն:
Հույս ունեմ, որ մեր գործադրած ջանքերի շնորհիվ 2023թ. կհասնանենք նաև այդ կարևոր հանգրվանին»,- գրել է նա:

Граждане Армении должны путешествовать в страны ЕС без шенгенских виз: мяч находится на поле ЕС – Эдмон Марукян
24/11/2022 15:15
Сегодня исполняется 5 лет со дня подписания «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС» (CEPA). Настало время, чтобы ЕС принял решение о либерализации визового режима для граждан Армении. Об этом написал на своей странице в Facebook посол по особым поручениям Эдмон Марукян.
«Граждане Армении должны путешествовать в страны ЕС без шенгенских виз. Армения заслужила это право своими реформами.
Мяч находится на поле ЕС, чтобы это решение было принято днем раньше.
Надеюсь, что благодаря нашим усилиям в 2023 году мы достигнем также этой важной цели», - написал он.