Արարատ Միրզոյանը Միխայել Զիբերթին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները
25/11/2022 16:58
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ընդունել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը և Միխայել Զիբերթը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ոչ կառուցողական քաղաքականությունը խաթարում են խաղաղության հաստատման ջանքերը, իսկ նոր էսկալացիայի հավանականությունը շարունակում է բարձր մնալ:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Арарат Мирзоян представил Михаэлю Зиберту подходы армянской стороны относительно достижения стабильности и мира на Южном Кавказе
25/11/2022 18:28
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 25 ноября принял управляющего директора Европейской службы внешних связей по России, Восточному партнерству, Центральной Азии, региональному сотрудничеству и ОБСЕ Михаэля Зиберта, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-ЕС, региональной безопасности. Арарат Мирзоян и Михаэль Зиберт обменялись мнениями относительно деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Министр иностранных дел Армении представил подходы армянской стороны относительно достижения стабильности и мира на Южном Кавказе. Было подчеркнуто, что воинственная риторика и неконструктивная политика Азербайджана подрывают усилия по установлению мира, а вероятность новой эскалации остается высокой.