Ֆրանսիան այլևս չի կարող մասնակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին. Ալիև
25/11/2022 14:09
Ֆրանսիան այլևս չի կարող մասնակցել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Պրահայում (հոկտեմբերի 6) հանդիպումից մեկ շաբաթ էլ չանցած՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը հարցազրույցում քննադատել է Ադրբեջանին և մեզ մեղադրել մի բանում, որը մենք չենք արել։ Դրան հաջորդեց Ֆրանսիայի Սենատի հայտնի բանաձեւը (նոյեմբերի 15), որը բացարձակապես անընդունելի է և վիրավորական։ Հետո եղավ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի հերթական հակաադրբեջանական բանաձևը, հետո Ֆրանսիայի կողմից Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի միջոցով մեզ վրա հարձակվելու փորձ։ Դա անընդունելի է, քանի որ Ֆրանկոֆոնիան մարդասիրական կազմակերպություն է», - ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ «հաշվի առնելով այս ամենը՝ պարզ է, որ Ֆրանսիան չի կարող մասնակցել խաղաղության գործընթացին»։
«Եվ դա ոչ թե մեր, այլ նրանց մեղքն է, քանի որ ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ Ռուսաստանը երբևէ պաշտոնապես որևէ կողմի օգտին հանդես չեն եկել: Սա նշանակում է, որ դեկտեմբերի 7-ի հանդիպումը (Բրյուսելում Փաշինյանի հետ) չի կայանա։ Եվ մենք կդիտարկենք այլ այլընտրանքներ:

Франция не может больше участвовать в процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией – Алиев
25/11/2022 14:01
Франция не может более принимать участия в процессе нормализации отношений между Баку и Ереваном, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Меньше чем через неделю после встречи в Праге (6 октября) президент Франции Макрон в своем интервью раскритиковал Азербайджан и обвинил нас в том, чего мы не совершали. После этого последовала всем известная резолюция Сената Франции (15 ноября), которая является абсолютно неприемлемой и оскорбительной. Далее была еще одна антиазербайджанская резолюция Национальной Ассамблеи Франции, а затем - попытка Франции атаковать нас через Саммит Франкофонии. Это неприемлемо, так как Франкофония является гуманитарной организацией», - сказал Алиев.
По его словам, «учитывая все это, понятно, что Франция не может принимать участия в мирном процессе».
«И это не наша, а их вина, так как ни США, ни Россия никогда на официальном уровне не принимали чью-то сторону. Это означает, что встреча 7 декабря (в Брюсселе с Пашиняном) не состоится. И мы будем рассматривать другие альтернативы. Посмотрим, кто будет выполнять роль посредника и на какой платформе», - заявил президент Азербайджана.