ՀԿԵ-ում նախապատրաստվել են 2022-2023թթ. ձմեռային սեզոնին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում ավարտվել է գծի և այլ ենթակառուցվածքների աշնանային կոմիսիոն զննումը: Հանձնաժողովն ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորությամբ իրականացրել է ենթակառուցվածքի ամբողջական զննում՝ գնահատելու դրա պատրաստվածությունը և անձնակազմի աշխատանքը ձմեռային պայմաններում աշխատելու համար:
Վերստուգման են ենթարկվել գծեր, վարչական և տեխնոլոգիական նշանակության շենքեր և շինություններ,  արհեստական կառույցներ, էներգետիկայի և ավտոմատացման սարքավորումներ: Մասնավորապես, ուսումնասիրվել է 800 կմ գծերի և կոնտակտային ցանցի ձմեռային պատրաստվածության վիճակը, մանրակրկիտ ստուգվել են 20 կամուրջներ, 15 քարշային ենթակայան և 53 կայարան։
Բացի այդ, ստուգվել են անձնակազմի ապահովվածությունը ձմեռային համազգեստով, գծերում և այլ ենթակառուցվածքներում ձյան դեմ պայքարի միջոցները, հակահրդեհային և վերականգնողական գնացքների պատրաստվածությունը, ինչպես նաև աշխատակիցների կենցաղային պայմանները և դրանց համապատասխանությունն աշխատանքի պաշտպանության չափանիշներին: Միջոցառումների այս ամբողջ համալիրն ուղղված է ձմռանը կրիտիկական ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում և օրական ջերմաստիճանային տատանումների ժամանակ երկաթուղային ենթակառուցվածքի կայուն աշխատանքին նախապատրաստվելուն:
Ձմեռային սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում ընկերության աշխատակիցների կողմից իրականացվել են լայնածավալ աշխատանքներ բուսականությունից և կենցաղային աղբից մաքրման ուղղությամբ (Երևանի տարածքում այդ աշխատանքներն իրականացվել են Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ, ինչի համար ընկերությունը շնորհակալություն է հայտնում): Այս միջոցառումները բարելավում են ճանապարհի երկայնքով տեսանելիությունը և ուղղված են ճանապարհին ձյան տակ մնացած բուսականության և քարերի՝ գծերին հայտնվելը կանխելուն: Ստուգման ընթացքում հայտնաբերված նորմերից շեղումները կվերացվեն մինչև օրացուցային ձմռան սկիզբը:
Նախորդ կոմիսիոն զննության համեմատ ենթակառուցվածքների վիճակը զգալիորեն բարելավվել է Վանաձորի և Գյումրիի տեղամասերում։ Ցավոք, բացի Վանաձորի տեղամասից, չթույլատրված գծանցների և օրինական գծանցների կահավորման հետ կապված իրավիճակը շարունակում է խնդրահարույց մնալ տեղական ինքնակառավարման մարմինների անգործության պատճառով, որոնց իրավասության շրջանակում է գտնվում խնդիրների լուծումը: Այս խնդիրը երկաթուղու ենթակառուցվածքների վրա տարածված արտաքին ազդեցություններից մեկն է։ Վարորդների և ֆերմերային տնտեսությունների կողմից  գծերի հատման կանոնների խախտումը, չհամապատասխանելը հանգեցնում է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և շարժակազմի բախմանը խոչընդոտների: Բացի այդ, երկաթուղու երկայնքով կան ճանապարհների մոտ 30 հատվածներ, որոնք տրանսպորտային միջոցների և երկաթուղու շարժակազմի միջև բախումների մեծ ռիսկ են պարունակում, ինչը պահանջում է պետական ​​իշխանությունների միջամտությունը։
Հանձնաժողովի զննության արդյունքում կարելի է փաստել, որ երկաթուղին պատրաստ է առաջիկա ձմեռային շրջանում ուղևորների և բեռների անվտանգ փոխադրմանը։
Նշենք, որ 2022 թվականի արդյունքներով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը նախատեսել է ենթակառուցվածքների տնտեսության զարգացման և պահպանման ծրագրերին ուղղել 2 մլրդ 665 մլն դրամ, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երթևեկության անվտանգության մակարդակի վրա ։ Մասնավորապես, 2,4 մլրդ դրամ կներդրվի գծային տնտեսության մեջ, շուրջ 200 մլն դրամ ՝ էլեկտրիֆիկացման և էներգամատակարարման ոլորտում։ 60 մլն դրամ կուղղվի ավտոմատացման, հեռամեխանիկայի և կապի տնտեսությանը։ Ընթացիկ տարում կապիտալ վերանորոգմամբ ամբողջությամբ թարմացվել են 8 կիլոմետր երկարությամբ գծեր։

В ЮКЖД подготовились к зимнему сезону 2022-2023 гг.
В компании «Южно-Кавказская железная дорога» завершился осенний комиссионный осмотр пути и прочей инфраструктуры. Комиссия во главе с генеральным директором компании Алексеем Мельниковым провела сплошной осмотр инфраструктуры с целью оценки ее готовности и обеспечивающего работу персонала к работе в зимних условиях.
В ходе осмотра ревизии подверглись пути, искусственные сооружения, устройства энергетики и автоматики, здания и сооружения административного и технологического значения. В частности, было изучено состояние готовности к зиме 800 километров путей и контактной сети, тщательным образом были проинспектированы 20 мостов, 15 тяговых подстанций и 53 станции.
Кроме того, была проверена обеспеченность персонала зимней спецодеждой, средствами борьбы со снегом на путях и прочей инфраструктуре, готовность противопожарных и восстановительных поездов, а также бытовые условия сотрудников и соблюдение ими норм охраны труда. Весь этот комплекс мер направлен на подготовку к стабильной работе железнодорожной инфраструктуры в зимний период при критически низких температурах и ее суточных перепадах.
В рамках подготовительных к зимнему сезону работ сотрудниками компании были проведены масштабные работы по очищению полосы отвода от растительности и бытового мусора (в черте Еревана эти работы были осуществлены совместно с мэрией столицы, за что компания выражает ей благодарность за содействие). Эти меры позволяют улучшать видимость по пути следования и направлены на предотвращение сваливания на пути оставшейся под снегом растительности или горной породы. Выявленные в ходе осмотра отклонения от норм будут устранены до наступления календарной зимы.
По сравнению с предыдущим комиссионным осмотром состояние инфраструктуры существенно улучшилось на Ванадзорской и Гюмрийской дистанциях. К сожалению, кроме Ванадзорского участка ситуация с несанкционированными переездами и оборудованием законных переездов продолжает оставаться проблемной по причине бездеятельности органов местного управления, в ведении которых находится решение данного ряда задач. Эта проблема является одной из распространенных внешних воздействий на инфраструктуру железной дороги. Несоблюдение автомобилистами и фермерскими хозяйствами правил переезда/перехода через пути приводит к ДТП и столкновениям подвижного состава с препятствиями. Кроме того, на протяжении железных дорог насчитывается порядка 30 участков автомобильных дорог с повышенными рисками столкновения транспортных средств с подвижным составом железной дороги, что требует вмешательства государственных органов управления.
По итогам комиссионного осмотра можно констатировать, что железная дорога готова к безопасной перевозке пассажиров и грузов в предстоящий зимний период.
Отметим, что по итогам 2022 года компания «Южно-кавказская железная дорога» запланировала направить на программы развития и поддержания хозяйства инфраструктуры 2 млрд 665 млн драмов, что положительно отразится на уровне безопасности движения. В частности, 2,4 млрд драмов будет инвестировано в путевое хозяйство, порядка 200 млн драмов – в сферу электрификации и энергоснабжения. 60 млн драмов будет направлено в хозяйство автоматики, телемеханики и связи. В текущем году капитальным ремонтом полностью обновлено 8 километров путей.