«Հրապարակ». Ում էր փաստի առաջ կանգնեցրել Արցախի նախագահը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց նախագահին կից քաղաքական խորհուրդ ձևավորելու մասին, որում կընդգրկվեն հիմնական դերակատարները՝ նախկին նախագահներ և այլք:
«Հաշվի առնելով, որ Արցախը կանգնած է ճակատագրական մարտահրավերների, գործընթացների ու որոշումների առջև՝ քաղաքական խորհուրդը կդառնա բոլոր հիմնական արտաքին ու ներքին քաղաքական հարցերի քննարկման, անելիքների հստակեցման ու բաշխման հարթակ՝ ապահովելով միասնական ու ներառական միջավայր բոլոր հիմնական քաղաքական ներկայացուցչական խմբերի ու փորձառու դերակատարների համար»։
Խորհրդի կազմում ընդգրկվելու էին ԱՀ նախկին նախագահները, ԱԺ 5 ուժի, արտախորհրդարանական 2 ուժի ներկայացուցիչներ, նաև ականավոր պետական գործիչներ, ովքեր հեղինակություն ունեն երկրում: Օրինակ, նախկին արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանը։ Երեկ ԱՀ նախագահականից հետաքրքրվեցինք, թե ինչ փուլում է խորհրդի ձևավորումը։ Ասացին, որ դեռ չի ձևավորվել։
Մեր աղբյուրներն ասում են, որ իրականում Արցախի նախագահը փաստի առաջ էր կանգնեցրել այդ հեղինակավոր անձանց՝ նրանց ներգրավելով երկրի կառավարմանը, իր առաջարկը չհամաձայնեցնելով նրանց հետ, սակայն նրանք ինչպես նախկինում են խուսափել, այնպես էլ հիմա են խուսափում լրացուցիչ պատասխանատվություն ստանձնելուց։ Հարությունյանին մեղադրում են Փաշինյանի հրահանգները կատարելու մեջ, թեև իրենք, որևէ պաշտոն չզբաղեցնելով էլ, չեն հակադրվում Փաշինյանին»։

«Грапарак»: Кого поставил перед фактом президент Арцаха
Газета «Грапарак» пишет, что президент Республики Арцах Араик Арутюнян в сентябре объявил о формировании политического совета при президенте, в который войдут основные акторы – экс-президенты и другие.
«Учитывая, что Арцах стоит перед судьбоносными вызовами, процессами и решениями, политсовет станет площадкой для обсуждения всех основных внешнеполитических и внутриполитических вопросов, уточнения и распределения задач, обеспечения единой и инклюзивной среды для всех основных политических представительных групп и опытных акторов».
«В состав политсовета должны были войти бывшие президенты, представители пяти парламентских сил, двух внепарламентских сил, а также другие заслуженные государственные деятели, обладающие авторитетом в стране. Например, бывший министр иностранных дел Геворк Петросян. Вчера мы поинтересовались в аппарате президента, на каком этапе находится формирование совета. Нам ответили, что пока не сформирован.
Как передают наши источники, в действительности президент Арцаха поставил перед фактом этих людей, пригласив их участвовать в управлении страной, не согласовав свое предложение с ними. Однако они как в прошлом избегали, так и сейчас избегают брать на себя дополнительную ответственность. Арутюняна обвиняют в выполнении указаний Пашиняна, хотя не занимая какую-либо должность, сами не противостоят Пашиняну», - пишет газета.