Ադրբեջանը կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ ի նշան Հայաստանին առաջարկվող «խաղաղության». Էդմոն Մարուքյան
26/11/2022 11:36
Ադրբեջանը չի ցանկանում հանդիպել Բրյուսելում, և դրա պատրվակը Էմանուել Մակրոնի ներկայությունն է, այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
«Ընդ որում, անցած գիշեր Ադրբեջանը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ ի նշան Հայաստանին առաջարկվող «խաղաղության»», - նշել է Մարուքյանը:
Հիշեցնենք` երեկ Ալիևը հայտարարել էր, թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է հանդիպմանը միայն այն դեպքում, եթե դրան մասնակցի Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը։ Սա, ըստ Ալիևի, նշանակում է, որ այս հանդիպումը չի կայանա։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանելով Ալիևի խոսքերը՝ նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հանդիպմանը՝ Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածության և ձևաչափի համաձայն:

Эдмон Марукян: Азербайджан открыл огонь в направлении армянских позиций – в знак предлагаемого Армении «мира»
26/11/2022 13:40
Азербайджан не хочет встречаться в Брюсселе под тем предлогом, что там будет присутствовать Эммануэль Макрон, написал в своем микроблоге в Twitter посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян.
«Между тем, прошлой ночью Азербайджан открыл огонь из оружия различного калибра в направлении армянских позиций – в знак предлагаемого Армении ″мира″», - отметил Эдмон Марукян.
Напомним, вчера Ильхам Алиев заявил, что запланированная встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Брюсселе 7 декабря не состоится, поскольку армянская сторона дала согласие на встречу при условии, что в ней примет участие и президент Франции. Это, по словам Алиева, означает, что встреча не состоится.
МИД Армении, комментируя заявления президента Азербайджана, отметил, что Армения готова к встрече согласно достигнутой в Праге договоренности и формату.