Եթե շեշտը դնենք պատմական քարտեզների վրա, կարող է պարզվել, որ և՛ Հայաստանի, և՛ առավել ևս Ադրբեջանի այսօրվա տարածքները դարերով եղել են այլ պետությունների տարածքներ․ Միրզոյան
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծումն ու սահմանազատումը «պատմական քարտեզների» հիման վրա իրականացնելու մասին Բաքվից հնչող հայտարարություններին։
«Նման հայտարարությունները խախտում են Պրահայում և Սոչիում ստանձնած հանձնառությունը՝ երկու երկրների միջև սահմանազատման աշխատանքներն իրականացնել՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրությունը և Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
Այդ հանձնառության շրջանակներում սահմանազատման աշխատանքները պետք է իրականացվեն 1991 թվականի՝ ԽՍՀՄ փլուզման ամսաթվի դրությամբ գոյություն ունեցած և իրավական ուժ և նշանակություն ունեցած իրավական ակտերի հիման վրա, ընդ որում՝ նույն ամսաթվի դրությամբ քարտեզագրում իրականացնելու, քարտեզներ կազմելու և քարտեզներ հրապարակելու պատշաճ լիազորություններ ունեցող կառույցների պաշտոնական փաստաթղթերի հիման վրա»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ այդմ, նրա խոսքով, «պատմական քարտեզների» մասին խոսելն առնվազն անհասկանալի է՝ և՛ ըստ սահմանման, և՛ ըստ բովանդակության:
«Պետք է ընդգծել նաև պատմական քարտեզների ընդհանրական հռետորաբանության վտանգավորությունը մեր երկրների անկախության համար, որովհետև եթե շեշտ դնենք պատմական քարտեզների վրա, կարող է պարզվել, որ և՛ Հայաստանի Հանրապետության, և՛ առավել ևս Ադրբեջանի Հանրապետության այսօրվա տարածքները դարերով եղել են այլ պետությունների տարածքներ»,- հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը:
«Այս համատեքստում ևս մեկ հանգամանքի վրա կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել. չնայած որ թե՛ 2021թ․նոյեմբերի 26-ի Սոչիի, թե՛ 2022թ․ ապրիլի 6-ի Բրյուսելի հանդիպման արդյունքներով ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն, որ հանձնաժողովների ստեղծումը նախևառաջ սահմանային անվտանգության նպատակ է հետապնդում, համապատասխան հանձնաժողովների ստեղծումից հետո՝ 2022թ սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիա իրականացվեց և նոր տարածքներ օկուպացվեցին Ադրբեջանի կողմից, ինչը կասկածի տակ է դնում ոչ միայն պայմանավորվածությունները և միջազգային իրավունքը հարգելու Բաքվի ցանկությունը, այլև այդ հանձնաժողովների աշխատանքների նկատմամբ իր մտադրություններն առհասարակ»,- հավելել է նա:

Заявления Баку о делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном на основе исторических карт нарушают взятые в Праге и Сочи обязательства – Арарат Мирзоян
28/11/2022 18:45
Заявления Баку о делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном на основе исторических карт нарушают взятые в Праге и Сочи обязательства по проведению делимитационных работ между двумя странами на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации, заявил в интервью «Арменпресс» министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«В рамках этих обязательств демаркационные работы должны осуществляться на основании правовых актов, существовавших на момент распада СССР в 1991 году и имевших юридическую силу и значение, к тому же на основании официальных документов структур, имеющих соответствующие лицензии на осуществление картографирования, составление карт и их издание, действительные на тот день», - сказал Арарат Мирзоян.
По словам главы МИД Армении, слова про исторические карты, по меньшей мере, неясны как по определению, так и по содержанию.
«Следует также подчеркнуть опасность общей риторики исторических карт для независимости наших стран, поскольку, если ориентироваться на исторические карты, то может оказаться, что территории как Республики Армения, так и тем более Азербайджанской Республики принадлежали другим государствам на протяжении веков.
В этой связи хотелось бы обратить внимание еще на одно обстоятельство: хотя по итогам встреч и в Сочи 26 ноября 2021г., и в Брюсселе 6 апреля 2022г. была достигнута договоренность о том, что создание комиссий, в первую очередь, направлено на обеспечение безопасности границ, и после создания соответствующих комиссий в сентябре 2022г. была осуществлена новая агрессия против Республики Армения, и новые территории были оккупированы Азербайджаном, что ставит под сомнение не только стремление Баку соблюдать международное право, но и его намерения в отношении работы этих комиссий в целом», - заявил Арарат Мирзоян.