«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը դադարեցնում է գործունեությունը Ազգային ժողովում
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին կայացրած որոշմամբ՝ կուսակցությունը դադարեցնում է գործունեությունը ՀՀ Ազգային ժողովում։
«Կուսակցության անդամ չորս պատգամավորներից երեքը՝ կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը, փոխնախագահներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Ելենա Կիրակոսյանը, օրենքով սահմանված կարգով դիմում են ներկայացրել` իրենց մանդատներից հրաժարվելու վերաբերյալ:
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության անդամ Զեմֆիրա Միրզոևան, ով ՀՀ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացնում է Հայաստանի ասորական համայնքն ու խորհրդարան է անցել ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների «Հայաստան» դաշինքի համապետական ցուցակի երկրորդ մասով ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված քվոտայով, կշարունակի պատգամավորական գործունեությունը՝ սեփական դիմումի համաձայն ժամանակավորապես սառեցնելով կուսակցությանն իր անդամությունը։ Կուսակցության խորհրդի նման որոշումն արդյունք է առաջին հերթին ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հարգանքի և նպատակ ունի որևէ կերպ չխոչընդոտել ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների բարձրաձայնման ու լուծման ուղղությամբ հետևողականությունը, որը Զեմֆիրա Միրզոևայի գործունեության կարևոր մաս է։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշման համաձայն՝ կուսակցության այն անդամները, որոնք ներկայացված են դաշինքի նախընտրական ցուցակում, պատգամավորական մանդատի ստացման հերթը հասնելու պարագայում ազատ են որոշում կայացնելու՝ վերցնել մանդատը, թե ոչ։ Մանդատ վերցնելու որոշում կայացնելու դեպքում տվյալ անձինք պետք է լքեն կուսակցության շարքերը։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշումը երկար քննարկումների ու խորհրդի անդամների կոնսենսուսի արդյունք է։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ խորհրդարանական գործունեությունն ու պատգամավորական մանդատները մեզ համար ինքնանպատակ չեն։ Կուսակցության ներկայացուցիչներն արել են առավելագույնը՝ ԱԺ-ում և ԱԺ-ից դուրս առկա խնդիրները բարձրաձայնելու, իրավիճակի հանգուցալուծման ճանապարհներ փնտրելու ուղղությամբ։ Եվ, այնուամենայնիվ, այսօր մենք շարունակում ենք մնալ այն կարծիքին, որ բոլոր այն հիմքերը, որոնք ստիպում էին բոյկոտել ԱԺ նիստերն ամիսներ առաջ, շարունակում են արդիական մնալ նաև այսօր։
Կուսակցության խորհրդի որոշումը նաև մեր հանրության տարբեր շերտերի հետ շփումների և քննարկումների արդյունք է, և առավել քան վստահ ենք, որ մեր հայրենակիցների, պայքարի մեր ընկերների համար սա ընդունելի ու հասկանալի քայլ է։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը շարունակելու է իր գործունեությունը ընդդիմադիր դաշտում՝ կուսակցության հռչակած արժեքների ու քաղաքականության շրջանակներում։
Միաժամանակ շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մեր գործընկերներին՝ անցած ճանապարհի ու համատեղ աշխատանքի համար՝ մաղթելով հաջողություն իրենց գործունեության ու պայքարի մեջ։
Վստահ ենք՝ ընդդիմադիր դաշտի մեր գործընկերների հետ փոխգործակցությունը շարունակական կլինի նաև ապագայում՝ հիմնված ընդհանուր գաղափարների ու միասնական նպատակների վրա», - ասվում է կուսակցության տարածած հայտարարությունում։

Партия «Возрождающаяся Армения» прекращает свою деятельность в Национальном Собрании
Партия «Возрождающаяся Армения» прекращает свою деятельность в Национальном Собрании в соответствии с принятым советом партии 28 ноября 2022 года решением.
«Трое из четырех депутатов-членов партии – председатель партии Ваге Акопян, заместители председателя Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян, в установленном законом порядке представили заявления об отказе от мандата.
Член партии «Возрождающаяся Армения» Земфира Мирзоева, которая в Национальном Собрании восьмого созыва представляет ассирийскую общину Армении и прошла в парламент по предусмотренной в общереспубликанском списке блока «Армения» квоте для национальных меньшинств, продолжит парламентскую деятельность, временно приостановив свое членство в партии согласно собственному заявлению. Решение совета партии в первую очередь является уважением к национальным меньшинствам Армении и направлено на то, чтобы не препятствовать озвучиванию и решению проблем национальных меньшинств, что является важной частью деятельности Земфиры Мирзоевой.
Согласно решению совета партии «Возрождающаяся Армения», те члены партии, которые представлены в списке предвыборного блока, свободны в принятии решений взять мандат или отказаться от него. В случае взятия мандата, эти лица должны покинуть ряды партии.
Решение совета партии «Возрождающаяся Армения» является результатом долгих обсуждений и консенсуса членов правления. Мы неоднократно заявляли, что парламентская деятельность и депутатские мандаты не являются для нас самоцелью. Представители партии делали все возможное для озвучивания существующих проблем в Национальном Собрании и за его пределами, поиска путей разрешения ситуации. И тем не менее, сегодня мы продолжаем придерживаться мнения, что все те основания, которые несколько месяцев назад вынудили нас заставляли бойкотировать заседания НС, и сегодня продолжают оставаться актуальными.
Решение совета партии является также результатом обсуждений и дискуссий с различными слоями нашего общества, и мы более чем уверены, что это приемлемый и понятный шаг для наших соотечественников и друзей по борьбе.
Партия «Возрождающаяся Армения» продолжит свою деятельность на оппозиционном поле в рамках провозглашенных партией ценностей и политики.
В то же время мы выражаем благодарность нашим коллегам из фракции «Армения» за совместную работу и пройденный путь, желая им успехов в дальнейшей деятельности и борьбе.
Уверены, что сотрудничество с нашими партнерами из оппозиционного поля будет продолжаться также в будущем на основе общих идей и единых целей», - говорится в заявлении партии.