Հայկական կողմը կարևորել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը
Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարար Ուրմաս Ռեինսալուի հետ։
Զրուցակիցները կարևորել են փոխադարձ վստահության և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունների զարգացմանը։
Արարատ Միրզոյանը և Ուրմաս Ռեինսալուն քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները։
Հայկական կողմը նաև կարևորել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը, որն իր նպաստն է բերում տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը:

Арарат Мирзоян подчеркнул важность деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении
В рамках министерского заседания ОБСЕ 1 декабря состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Эстонии Урмасом Рейнсалу, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники подчеркнули важность развития двусторонних отношений, основанных на взаимном доверии и общих демократических ценностях.
Стороны также обсудили развитие отношений между ЕС и Арменией.
Арарат Мирзоян и Урмас Рейнсалу обсудили вопросы международной и региональной повестки. Министр иностранных дел Армении представил своему коллеге позиции армянской стороны относительно установления стабильного и прочного мира на Южном Кавказе.
Армянская сторона также подчеркнула важность деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении, которая способствует стабилизации ситуации в регионе.