Միջազգային հանրության հասցեական և սկզբունքային գնահատականները կարող են նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության հաստատմանը. Արարատ Միրզոյան
02/12/2022 10:31
ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Վոբկե Հուկստրայի հետ։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել դինամիկ զարգացող հայ-նիդերլանդական հարաբերությունները և պատրաստակամություն հայտնել հետևողական քայլեր ձեռնարկել փոխշահավետ համագործակցությունն առավել ընդլայնելու, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Նիդերլանդներ կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ Նիդերլանդների հետ հաստատված սերտ փոխգործակցությունը: Երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարևորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ սեփական առավելապաշտական նպատակներին հասնելու Ադրբեջանի քաղաքականության անթույլատրելիությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ միջազգային հանրության հասցեական և սկզբունքային գնահատականները կարող են նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության հաստատմանը:
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան  հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության վերաբերյալ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն դրական դեր է խաղում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործում:

Адресные и принципиальные оценки международного сообщества могут способствовать установлению стабильности на Южном Кавказе – Арарат Мирзоян
В рамках 29-го Министерского заседания ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 1 декабря встретился с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Вопке Хукстра, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники высоко оценили динамично развивающиеся армяно-нидерландские отношения и выразили готовность предпринять последовательные шаги по дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества и реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Нидерланды.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность тесного взаимодействия с Нидерландами по продвижению повестки демократических реформ в Армении. В контексте развития отношений между двумя странами была отмечена важность роли парламентской дипломатии.
Коснувшись ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии 13-14 сентября против суверенитета Армении, Арарат Мирзоян подчеркнул недопустимость политики Азербайджана по достижению своих максималистских целей с применением силы и угрозы силой. В этом контексте глава МИД Армении подчеркнул, что адресные и принципиальные оценки международного сообщества могут способствовать установлению стабильности на Южном Кавказе.
Министр Мирзоян представил своему коллеге последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, подходы армянской стороны относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Стороны обменялись мнениями также о деятельности наблюдательской миссии ЕС в Армении, выразив уверенность, что она играет положительную роль в установлении стабильного мира в регионе.