«Լռությունը կնշանակի վախի նշան, վատագույն դեպքում՝ համաձայնության նշան». ընդդիմությունը ՔՊ-ին կոչ է անում համարժեք պատասխան տալ Ադրբեջանին
02/12/2022 11:24
Մեկնարկել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը։ Նիստը հրավիրվել է Ադրբեջանի խորհրդարանի՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն առաջարկում են Ազգային ժողովի հայտարարություն ընդունել այդ կապակցությամբ։
Հիմնական զեկուցող, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարեց, թե Ադրբեջանի հայտարարության մեջ նենգափոխվել է ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, դրա ծագման պատճառները։
«Մեր տեսանկյունից սխալ գնահատականներ են տրվել 44-օրյա պատերազմի պատճառներին, Հայաստանի  հետ այդ հայտարարության մեջ խոսվել է շանտաժի լեզվով, Հայաստանին ներկայացվել են անընդունելի ու իրավական որևէ հիմք չունեցող պահանջներ, կիրառվել է ռազմատենչ հռետորաբանություն, օգագործվել են այնպիսի ձևակերպումներ, ինչպիսին «Արևելյան Զանգեզուր»-ն է, որն իրենց տեսակետից ենթադրում է, որ կա նաև «Արևմտյան Զանգեզուր», որի նկատմամբ իրենք ունեն ծավալապաշտական նկրտումներ։ Կրկին խոսվել է միջանցքի մասին ու, այսպես կոչված, խաղաղության համաձայնագրի հիմքում դրվել է այն գաղափարը, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը արդեն կարգավորված է, որ Ղարաբաղի հարցը փակված է, որ Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի մաս ու ղարաբաղցիների հետ իրենք կխոսեն ներքին օրենսդրության շրջանակներում», - ասաց Թևանյանը։
Այս ամենն ընդդիմության համար անընդունելի է։
Ըստ Թևանյանի՝ Հայաստանի Ազգային ժողովը պարտավոր է համարժեք պատասխան տալ Ադրբեջանի հայտարարությանը։
«Լռությունը կնշանակի լավագույն դեպքում վախի նշան, իսկ վատագույն դեպքում՝ համաձայնության նշան», - ընդգծեց ընդդիմադիր պատգամավորը։

«Молчание означает проявление страха, а в худшем случае – знак согласия»: оппозиция призывает «Гражданский договор» дать соразмерный ответ Азербайджану
В Национальном Собрании Армении стартовало внеочередное заседание, созванное по инициативе депутатов от фракции «Армения».
Депутаты фракции «Армения» предлагают Национальному Собранию ответить на заявление парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года.
Основной докладчик, депутат фракции «Армения» Андраник Теванян заявил, что в заявлении Азербайджана искажена суть карабахского конфликта, причины его возникновения.
«С нашей точки зрения, неправильные оценки даны причинам 44-дневной войны. В этом заявлении с Арменией говорят на языке шантажа, Армении предъявлены неприемлемые и не имеющие никаких правовых обоснований требования, используется воинственная риторика, такие формулировки, как ″Восточный Зангезур″, что с из точки зрения предполагает, что есть так же ″Западный Зангезур″, в отношении которого у них есть экспансионистские устремления. Снова говорится о коридоре, в основу так называемого мирного договора заложено та идея, что карабахский конфликт уже урегулирован, что Карабах является частью Азербайджана и с карабахцами они будут говорить в рамках внутреннего законодательства. Все это неприемлемо для оппозиции», - сказал Андраник Теванян.
По словам Теваняна, Национальное Собрание Армении обязано дать соразмерный ответ на это заявление Азербайджана.
«Молчание в лучшем случае будет означать проявление страха, а в худшем случае –знак согласия», - подчеркнул оппозиционный депутат.