ՄԻՊ-ն ընդունել է Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Դեսպան Ռիքերը հետաքրքրվել է Պաշտպանի հաստատության կողմից իրականացվող աշխատանքներով, որին ի պատասխան՝ Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է հաստատության մանդատն ու անկախության երաշխիքները, կառուցվածքը՝ այդ թվում կարևորելով մարզային ստորաբաժանումների դերը: Պաշտպանն ընդգծել է, որ հաստատությունը ՄԱԿ-ի կողմից հավատարմագրված է որպես Ա կարգավիճակի անկախ հաստատություն։
Պաշտպանը ներկայացրել է սահմանամերձ համայնքներում ապրող մարդկանց, առավել խոցելի խմբերի, ռազմագերիների ու անհետ կորած անձանց ընտանիքների խնդիրները։ Դեսպանի հարցին ի պատասխան Գրիգորյանը մանրամասնել է Հայաստանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների խնդրների լուծման համար հաստատության կողմից կատարվող աշխատանքները:
Ներկայացրել է ՄԻՊ վերջին արտահերթ զեկույցները, որոնք վերաբերում են քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմանն ու արձանագրված պատերազմական հանցագործություններին: Առանձին անդրադարձ է կատարվել սեպտեմբերի 13-14-ի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված, ապա հայրենադարձված ռազմագերիների հարցազրույցների հիման վրա պատրաստված ՄԻՊ արտահերթ ոչ հրապարակային զեկույցի փաստերին ու հետևություններին:
Ռիքերը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից տարվող աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել: Երկուստեք կարևորել են օգտագործել անկախ հաստատությունների ներուժը հումանիտար հարցերին լուծումներ գտնելու գորրծում:

Омбудсмен Армении приняла Филипа Рикера
Омбудсмен Армении Кристине Григорян приняла американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Филипа Рикера и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба офиса омбудсмена Армении.
Посол Рикер поинтересовался осуществляемой институтом омбудсмена деятельностью, в ответ на что Кристине Григорян представила мандат и гарантии независимости учреждения, структуру, в том числе подчеркнув роль региональных подразделений. Защитник прав человека подчеркнула, что учреждение аккредитовано ООН как независимое учреждение со статусом А.
Омбудсмен представила проблемы проживающих в приграничных населенных пунктах людей, наиболее уязвимых групп, семей военнопленных и пропавших без вести. Отвечая на вопрос посла, Григорян подробно рассказала о работах, проводимых офисом омбудсмена для решения проблем проживающих в Армении национальных меньшинств.
Кристине Григорян представила также последние внеочередные доклады офиса омбудсмена о нападениях на гражданских лиц и зарегистрированных военных преступлениях. Были затронуты также факты и выводы внеочередного непубличного доклада, подготовленного на основе интервью с армянскими военнопленными, которые были захвачены Азербайджаном 13-14 сентября, а затем возвращены.
Рикер высоко оценил деятельность Защитника прав человека и поблагодарил ее за работу. Стороны подчеркнули важность использования потенциала независимых институтов для поиска решений гуманитарных вопросов.