ՀՀ-ն շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմամբ. Տաթեւիկ Գասպարյան
Գիտեմ, որ մի քանի անգամ եղել եք Հայաստանում եւ Արցախում: Բարձր ենք գնահատում Ձեր համերաշխությունը եւ աջակցությունը հայ ժողովրդին: Այս դժվարին պահին, երբ վտանգված է ժողովրդավարական Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, Ձեր սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշումն ընդգծում է նաեւ Ձեր նվիրվածությունը մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը եւ արդարությանը. ընդգծել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսպանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթեւիկ Գասպարյանն Իսպանիայի Թագավորության Պատգամավորների կոնգրեսի պատգամավոր Ջոն Ինարիտուի հետ հանդիպմանը:
Խմբի ղեկավարը կարեւորել է բարեկամ Իսպանիայի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը եւ համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ համագործակցության ներկա մակարդակը չի արտացոլում ամբողջ ներուժը:
Տաթեւիկ Գասպարյանն ընդգծել է, որ ներկայումս տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրությունը շարունակում է մնալ ծայրահեղ լարված, իսկ անվտանգության մակարդակը՝ փխրուն: Բարեկամական խմբի ղեկավարը փաստել է, որ մեր երկիրը շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ ու հանձնառու է ստանձնած բոլոր պարտավորությունների կատարմանը: «Չնայած Հայաստանի՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելու եւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամությանը՝ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է բարձր՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետեւողականորեն խախտել հրադադարի ռեժիմը, իսկ նախագահ Ալիեւը շարունակում է ռազմատենչ հռետորաբանությունը»,-ասել է Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիան դատապարտող հայտարարությունը միաձայն ընդունելու համար: «Պատգամավորների կոնգրեսի դիրքորոշումը միջազգային հանրության համար լավ օրինակ է՝ որպես տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված քայլ»,-ընդգծել է պատգամավորը:
Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց անհապաղ հայրենադարձմանը, Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պատշաճ եւ երաշխավորված պահպանման անհրաժեշտությանը: Այս հարցերում պատգամավորն ակնկալել է իսպանացի գործընկերների գործուն աջակցությունը:
Բարեկամական խմբի անդամներ Թագուհի Թովմասյանը, Հասմիկ Հակոբյանը եւ Նարեկ Զեյնալյանը եւս ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարեւորությունը: Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հետեւանքներին, անվտանգային մարտահրավերներին, բարձրաձայնել սահմանամերձ համայնքներում անվտանգության գոտի ունենալու հարցը: Հասմիկ Հակոբյանը կարեւորել է Ջոն Ինարիտուի հայամետ դիրքորոշումը. նրա ելույթները քաջալերում են հայ ժողովրդին եւ ազդակ են աշխարհին առ այն, որ Հայաստանը միայնակ չէ այս բարդ իրավիճակում իր ինքնիշխանությունն ու ժողովրդավարությունը պաշտպանելու գործում:
Ջոն Ինարիտուի խոսքով վերջին հարյուրամյակների ընթացքում հայ ժողովուրդը ստիպված է եղել իր հողի վրա կրելու զրկանքներ, ենթարկվելու ցեղասպանության: «Հանդուրժելի չէ Հայաստանի հանդեպ տեղի ունեցողը, եւ եվրոպական մի շարք երկրներ չեն կարող ունենալ այլ դիրքորոշում, քան չհանդուրժել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բարբարոսությունը: Մշտապես լինելու եմ հայկական հարցի կողքին, պաշտպանելու եմ հայ ժողովրդին»,-շեշտել է իսպանացի պատվիրակը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-իսպանական կապերի զարգացմանը մի շարք ոլորտներում: Երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման գործում ընդգծվել է հայկական սփյուռքի դերակատարությունը:

Армения заинтересована в укреплении региональной безопасности – Татевик Гаспарян
«Знаю, что Вы несколько раз бывали в Армении и Арцахе. Мы высоко ценим вашу солидарность и поддержку армянского народа. В этот трудный момент, когда суверенная территория демократической Армении находится под угрозой, ваша принципиальная и конструктивная позиция также подчеркивает вашу приверженность защите основных прав человека и справедливости», - подчеркнула руководитель группы дружбы НС Армения-Испания Татевик Гаспарян на встрече с депутатом Конгресса депутатов Королевства Испании Джоном Инариту.
Как сообщает пресс-служба парламента, руководитель группы особо выделила последовательное развитие отношений с дружественной Испанией и выразила убеждение, что нынешний уровень двустороннего сотрудничества не отражает всего потенциала.
Татевик Гаспарян подчеркнула, что в настоящее время военно-политическая ситуация в регионе остается крайне напряженной, а уровень безопасности неустойчивым. Она заявила, что наша страна заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности и привержена выполнению всех взятых на себя обязательств. «Несмотря на готовность Армении продолжить мирные переговоры и подписать мирный договор, риск новой агрессии азербайджанской стороны остается высоким, особенно с учетом того, что Азербайджан постоянно нарушает режим прекращения огня, а президент Алиев продолжает свою воинственную риторику», - отметила парламентарий.
Руководитель группы дружбы выразила благодарность Конгрессу депутатов Испании за единогласное принятие заявления с осуждением широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Армении 13 сентября. «Позиция Конгресса является хорошим примером для международного сообщества как шаг к установлению мира и стабильности в регионе», - подчеркнула Гаспарян.
Затронуты проблема немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц, необходимость надлежащего и гарантированного сохранения историко-культурного и духовного наследия Арцаха. В этих вопросах депутат рассчитывает на действенную поддержку своих испанских коллег.
Члены группы дружбы Тагуи Товмасян, Асмик Акопян и Нарек Зейналян также подчеркнули важность постоянного развития двусторонних отношений. Тагуи Товмасян коснулась последствий вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении, вызовов безопасности, подняла вопрос о создании зоны безопасности в приграничных населенных пунктах. Асмик Акопян подчеркнула проармянскую позицию Джона Инариту – его выступления воодушевляют армянский народ и являются сигналом миру о том, что в этой сложной ситуации Армения не одинока в защите своего суверенитета и демократии.
По словам Джона Инариту, на протяжении последних столетий армянскому народу приходилось терпеть лишения, подвергаться геноциду на своей земле. «То, что происходит с Арменией, недопустимо, и ряд европейских стран не может занимать иную позицию, кроме нетерпимости к осуществляемому Азербайджаном варварству. Всегда буду на стороне Армянского вопроса, буду защищать армянский народ», - отметил испанский делегат.
На встрече затронуты вопросы развития армяно-испанских отношений в ряде сфер. Подчеркнута роль армянской диаспоры в расширении двусторонних отношений.