Սա ուղղված է ռուս խաղաղապահների դեմ, սա ապտակ է միջազգային հանրությանը. Դավիթ Բաբայանը՝ ադրբեջանցիների կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին փակելու մասին
03/12/2022 14:56
Սա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի՝ հայատյաց, մարդատյաց, ցեղասպան քաղաքականության շարունակություն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին  փակելու դեպքին։
«Սա սպասելի էր, Ադրբեջանից ամեն ինչ էլ պետք է սպասել։ Սա ևս մեկ անգամ մեզ պետք է իլյուզիաների դաշտից դուրս բերի։
Պարզ է, որ սա ուղղված է ռուս խաղաղապահների դեմ, սա ապտակ է միջազգային հանրությանը, քաղաքակիրթ աշխարհին. այսպիսի արարքները պետք է ոչ միայն անվերապահորեն դատապարտվեն, այլ նաև Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի։
Չպետք է սահմանափակվեն ինչ-որ զրույցներով, կոչերով, փիլիսոփայական հայտարարություններով, այդ ամենի ժամանակն արդեն անցել է։ Պետք է կոշտ ճնշում լինի Ադրբեջանի վրա», - ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Նա նշեց, որ այս պահին իրադրության որևէ փոփոխություն չկա, ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ։
«Նրանց հետ բանակցում են խաղաղապահները», - ասաց Բաբայանը։
Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարը տեղեկացրեց նաև, որ շուտով ԱԳՆ-ն  դեպքի վերաբերյալ կհրապարակի պաշտոնական հայտարարություն։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին:

Это направленно против российских миротворцев, это пощечина международному сообществу – Давид Бабаян о закрытии азербайджанцами трассы Степанакерт-Горис
03/12/2022 15:38
Это не что иное, как продолжение армяноненавистнической, геноцидальной политики Азербайджана, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабян, касаясь закрытия азербайджанцами трассы Степанакерт-Горис.
«Это было ожидаемо, от Азербайджана можно ожидать всего. Это еще раз должно избавить нас от иллюзий.
Ясно, что это направленно против миротворцев, это пощечина международному сообществу, цивилизованному миру, такие действия должны быть не только безоговорочно осуждены, но и Азербайджан должен быть привлечен к ответственности.
Не должны ограничиваться какими-то беседами, призывами, философскими заявлениями, время для всего этого уже прошло. На Азербайджан должно быть оказано жесткое давление», - сказал Давид Бабаян.
Он отметил, что на данный момент ситуация не изменилась, дорога продолжает оставаться закрытой.
«Миротворцы ведут с ними переговоры», - сказал Давид Бабаян.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел также сообщил, что вскоре МИД Арцаха выступит с официальным заявлением относительно произошедшего.
Ранее сообщалось, что сегодня группа азербайджанцев в гражданской одежде перекрыла трассу Степанакерт-Горис из экологических соображений на перекрестке под Шуши-Карин Так.