Սա այն էր, ինչը մենք կանխատեսում էինք․ Շարմազանով
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է ադրբեջանական վերջին սադրանքին․ ինչպես հայտնի է, Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, բնապահպանական պատճառաբանությամբ, փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին՝ կտրելով Արցախի միակ ցամաքային կապը Հայաստանի հետ։
«Սա այն է, ինչը որ մենք կանխատեսում էինք, որ Ուկրաինայում Ռուսաստան- ՆԱՏՕ հակամարտությանը զուգահեռ՝ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները կամ ՆԱՏՕ-ին մերձ շրջանակները փորձելու են Ռուսաստանի սահմանների ողջ երկայնքով, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, Արցախում, միգուցե նաև Հայաստանում նոր պրովոկացիաների գնալ և դրդել նոր բախումների։
Փաստորեն, հիմա այն, ինչը որ անում է Ադրբեջանը, անում է իբրև քաղաքացիական մարդկանց տեսքով, սակայն ակնհայտ է, որ դրանք հատուկ ծառայությունները կամ նույնիսկ թուրքական, առնվազն Թուրքիայում ՆԱՏՕ-ի դպրոցներում սովորածներն են։ Ադրբեջանը փակում է ՀՀ և Արցախի Հանրապետության միջև միակ ցամաքային կապը։ Սա, փաստորեն, հումանիտար աղետ է, եթե այս խնդիրը շտապ չլուծվի»,- ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ խնդրի լուծման ակնկալիքը Ռուստաստանի Դաշնությունից է, քանի որ Արևմուտքը միայն հայտարարություններ է անում, իսկ ՀՀ գործող իշխանությունը ձեռքերը լվացել է Արցախից։
«Այս մարդիկ վաղուց իրենց ձեռքերը լվացել են Արցախից։ Արևմուտքի հայտարարություններն օգուտ չեն տալիս, Արևմուտքի հայտարարությունները եթե օգուտ տված լինեին, այսօր ԵՄ անդամ Կիպրոսի Հանրապետության 38 տոկոսը Թուրքիայի կողմից օկուպացված չէր լինի։ Դրա համար ես կարծում եմ, որ այստեղ մենք ակնկալիք ունենք ռուս խաղաղապահներից, ակնկալիք ունենք ՌԴ մեր դաշնակիցներից։ Դիվանագիտական ճանապարհով կլինի, համոզելով կլինի, պարտադրելով կլինի, բայց օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է, որպեսզի ՀՀ-Արցախ ցամաքային կապը աշխատի, մանավանդ, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքի պահպանությունը ռուս խաղաղապահներինն է»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նշենք, որ Շարմազանովի հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց Արցախի տեղեկատվական շտաբից հաղորդեցին, որ ադրբեջանական կողմի հետ ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցությունները տվել են դրական արդյունք: Արցախը Հայաստանին կապող միակ մայրուղին երկկողմանի բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկության համար:

Это то, что мы прогнозировали – Эдуард Шармазанов
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов обратился к последней азербайджанской провокации.
Как известно, сегодня группа азербайджанцев в гражданской одежде перекрыла трассу Степанакерт-Горис из экологических соображений на перекрестке под Шуши-Карин Так, перерезав единственную сухопутную связь между Арменией и Арцахом.
«Это то, что мы прогнозировали, что параллельно с конфликтом Россия – НАТО в Украине союзники НАТО или близкие к НАТО круги попытаются по всей протяженности границ России, в том числе на Южном Кавказе, в Арцахе, возможно также в Армении, пойти на новые провокации и спровоцировать новые столкновения.
Фактически, сейчас происходит то, о чем мы говорили, Азербайджан делает это, используя якобы гражданских лиц, однако очевидно, это обученные специальными службами или даже турецкими службами, как минимум школами НАТО в Турции лица. Азербайджан закрывает единственную сухопутную связь между Арменией и Республикой Арцах. Это, фактически, гуманитарная катастрофа, если эта проблема не будет решена быстро», - подчеркнул Шармазанов.
По его словам, надежда на решение проблемы связана с Российской Федерацией, поскольку Запад делает только заявления, а действующие власти Армении «умыли руки» от Арцаха.
«Эти люди дано умыли руки от Арцаха. Заявления Запада не дают результата, если бы заявления Запада давали пользу, сегодня 38 процентов Республики Кипр – члена НАТО не было бы оккупировано Турцией. Поэтому я считаю, что нам нужно надеяться только на российских миротворцев, наших союзников из РФ. Неважно как, дипломатическим путем, уговорами или принуждением, но нам как воздух и вода необходимо, чтобы сухопутная связь Армения – Арцах функционировала, особенно, когда в заявлении от 9 ноября 2020 года говорится, что безопасность Лачинского коридора обеспечивают российские миротворцы», - сказал Эдуард Шармазанов.
Отметим, что спустя короткое время после заявления Шармазанова, информационный центр Республики Арцах сообщил, что длившиеся более трех часов переговоры с азербайджанской стороной переговоры дали положительный результат. Единственная автотрасса, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, открыта для всех видов автотранспорта.