Արցախը Հայաստանի հետ կապող միջանցքում ադրբեջանական հենակետ տեղադրելու մասին լուրերը կեղծ են․ Արցախի ԱԱԾ
05/12/2022 19:22
Այսօր զանգվածային լրատվամիջոցներով ու սոցիալական ցանցերով տարածվել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար Անդրեյ Վոլկովի հարցազրույցը, որի հիման վրա հետևություն է արվել, որ Արցախը Հայաստանի հետ կապող միջանցքում տեղադրվելու է ադրբեջանական հետակետ:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հարցի շուրջ քննարկում է կազմակերպվել Անդրեյ Վոլկովի հետ, որի ընթացքում վերջինս հայտարարել է, որ միջանցքում հենակետ չի լինելու, այն ադրբեջանցիների կողմից չի վերահսկվելու և միջանցքում՝ խաղաղապահների տեղակայման վայրերում ադրբեջանցիներ չեն լինելու: Անդրեյ Վոլկովի պնդմամբ՝ ընդամենը նախատեսվում է տեղադրել տեխնիկական վերահսկման սարքեր՝ խաղաղապահների աշխատանքը հեշտացնելու համար:
Վերոգրյալի մասին առաջիկայում համապատասխան հայտարարությամբ հանդես կգա նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ղեկավարությունը:

Информация о размещении азербайджанского блокпоста в соединяющем Арцах с Арменией коридоре не соответствует действительности – СНБ Арцаха
05/12/2022 20:21
Сегодня в СМИ и социальных сетях было распространено интервью командующего российским миротворческим контингентом в Арцахе Андрея Волкова, на основании которого был сделан вывод о том, что в соединяющем Арцах и Армению коридоре будет размещен азербайджанский пост.
Служба национальной безопасности Республики Арцах организовала обсуждение этого вопроса с А.Волковым, в ходе которого он заявил, что в коридоре не будет размещен блокпост, он не будет контролироваться азербайджанцами и в коридоре, в местах дислокации миротворцев, азербайджанцев не будет.
По утверждению А.Волкова, планируется установить приборы технического контроля для облегчения работы миротворцев.
В ближайшее время с соответствующим заявлением выступит также командование российского миротворческого контингента в Арцахе.